Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

HDP’li Vekil İmam Taşçıer Erdoğan’dan Umutlu

HDP’li Vekil İmam Taşçıer Erdoğan’dan Umutlu
  • 26 Temmuz 2016 - 18:39
  • 1.178 kez okundu

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer,15 Temmuz darbe sürecinin ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlendiğini belirterek, böyle bir dönemde Kürt sorununu çözmesi yönünde umutlu olduğunu ifade etti.

T24’e konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer darbe sonrasında Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın çok güçlendiğini kaydetti.

Erdoğan’dan umutluyum

Taşçıer, Erdoğan’ın Kürt sorununu çözmesini umut ettiğini belirterek şöyle konuştu:

‘Benim umudum,  böyle bir süreçte yönüne demokrasi ve Kürt sorununu çözmeli. Çünkü Kürt sorunu çözülmeden Türkiye’ye demokrasi gelmez” dedi.  Bölgede son yaşananlara da dikkat çeken ve  Şırnak’ın  ve diğer yerlerin  yakılıp  yıkılmasını da hatırlatan Taşçıer, bölgenin 2. Ordunun Komutanlığı’nda olduğunu ifade ederek, “Bu darbede yer alan generalin bir kısmı masum insanlar değil. Roboski en kısa sürede aydınlatılması gerekir. Çünkü orada uçaklarla bomba attılar. Paralel yapının burada parmağa olduğu görülüyor. Öyle görünüyor ki; Diyarbakır’dan kalkan uçaklar hem Ankara’yı hem de Roboski’yi bombalamış’

Darbe sürecinin kendiliğinden gelişen bir şey olmadığını ve bir hazırlık sürecini olduğunu ifade eden Taşçıer, “ Bu hazırlık sürecinde de darbeyi yapanlarla karşıdakilerin birbirinden haberi var. Haberi olmaması imkansızdır. Dakika ve gün bazında farklı şey olabilir. Biraz öne çekmiş, erken başlatmış olabilirler.  Ama. Nihayetinde kazanan taraf hükümet tarafı olduğu için darbecilerin içini boşaltmışlar.  Bir kısmını kendi yanlarına almışlar ama bunlar darbeden yana darbeyi yapanlar gibi son ana kadar görünmüşler. Bu darbe bir senaryo değil bu bir gerçekliktir.” dedi.

Kürt sorunu çözülmeden Türkiye’ye demokrasi gelmez

Kürt sorunu çözülmeden Türkiye’ye demokrasi gelmeyeceğini öne süren Taşçıer, “. Olumlu adımlar atması gerekiyor.  Ana dilde eğitim, müzakereler, İmralı’da kesilen müzakerelerin yeniden başlaması. Bunu bugüne kadar yaptı, yeniden yapabilir. Bunu yapmazsa kesin diktatörlüğü dönüşür. Şu son bir yıl bir darbe hazırlığı vardı, dikkat ederseniz darbede yer alan generallere bakarsanız çoğunluğu bölgede bu katliamı yapan insanlar. Örneğin 2. Ordu komutanı, şu an Şırnak’ı yıkan emri veren isim. En çok da generallerden tutuklu olan bölgede bunu uygulayan komutanlardan. Hükümetten yetki alan ve bu yetkiyi bize vermezseniz yapmayız diyen insanlar. “ ifadelerini kullandı.

Roboski’de paralel yapının parmağı olduğu görülüyor!

Roboski’de paralel yapının parmağının olduğunu öne süren Taşçıer, hükümetin de buna göz yumduğunu ama temennisinin bunun en kısa sürede aydınlatılması olduğunu ifade eden Taşçıer şöyle konuştu:

Hükümet bu darbeyi yapan yer alan generalin bir kısmı masum insanlar değil.  Soru. 2009’de KCK tutuklamaları içinde 5 bin insanı tutuklayan hakim ve savcılar şu darbeyi yapanlar içinde yer alıyor. Roboski’de uçaklarla bomba attılar. Aynı uçaklar Ankara’da bomba attılar. Bunun en kısa  aydınlatılması gerekir. Diyarbakır’dan kalkan uçaklar hem Ankara’yı hem de Roboski’yi bombalamış. Paralel yapının burada parmağı olduğu görülüyor. Ama hükümet de buna göz yummuş.  Temennim en kısa sürede aydınlatılması.  Bölge 2. Ordu komutanlığının bölgesi. Şırnak, Silopi , Sur gibi  yerleri yıkıldı, yakıldı,  6 ayda beri girişler  engellendi. 2. Ordu Komutanı, hepsinin başında. Yani oradaki yetkililerden aldığımız bilgiye göre,  artık sivillerin elinde inisiyatifi yok, tümüyle askerin elinde. Valinin emrine girmiş gibi hareket ettiği anlatılıyor, bölgede öyle bir süreç var. Bunlar AKP’nin günahı yok anlamında değil. Bu darbeyi bugün gerçekleştirmek isteyenler belki son kozlarını oynadılar.  Daha önce aktif olarak devlette,  devletin kurumlarında askeriye, yargıda yer alıyorlardı,  ayrışma noktasına gelince bu darbe girişimi ile son hamlelerini yaptılar. Bu darbenin bittiği anlamına gelmez. Darbeyi yapacak güç,  mutlaka uluslararası desteğe de ihtiyacı var, bu kim olabilir NATO olabilir mesela Amerika olabilir. AKP orayı işaret ediyor. Eğer gerçekten bunlar var ise bu darbenin arkası gelebilir.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ