Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,85 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,52 / Satış: 4,54

HDP’li Vekil Van Özalp’ta Mahalle Basıp Ev Yakan Askerleri Sordu

HDP’li Vekil Van Özalp’ta Mahalle Basıp Ev Yakan Askerleri Sordu
  • 27 Ekim 2017 - 22:35
  • 768 kez okundu

HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım, Van Özalp ilçesine bağlı Mollatopuz Mahallesini tanklarla kuşatılmasını ve  askerler tarafından atılan bombalar nedeniyle köylülere ait bir evin tamamen yanması olayını İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu’ya sordu.

 

ANKARA – HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım’ın İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu’nun cevaplaması için TBMM’ye verdiği soru önergesi şöyle:

“Güvenlik politikaları adı altında yaşam hakkını tehdit edecek düzeye varan uygulamalar şüphesiz siyasal iktidarın politikalarının bir ürünüdür. İnsanın yaşama, barınma hakkı, militarist unsurların inisiyatifine bırakılmayacak kadar hassas bir konudur. 26.10.2017 tarihinde Özalp ilçesine bağlı Mollatopuz Köyü’nde sekiz çocuğu ve eşiyle birlikte İsmail Özdemir isimli yurttaşın yaşadıkları evleri Jandarma Özel Harekât(JÖH) tarafından yakılmış ve ailenin anayasal hakları olan barınma hakları gasp edilmiştir. Tarafıma yansıyan bilgilere göre, asılsız bir ihbarı gerekçe göstererek sabah saatlerinde askerler evlerin etrafını tanklarla kuşatmış “İhbar var, evlerinizi boşaltın” anonsu yapmış, köylülerin dışarı çıkması dahi beklenmeden atılan bombalar nedeniyle bir ev tamamen yanmıştır.  Konu ile ilgili Van Valisinin yaptığı açıklamalar bunu doğrulamıştır.

Bu bağlamda;

  • Bakanlığınıza bağlı silahlı güçlerin son dönemlerde derinleştirilerek devam eden insan yaşamının kutsallığını tehdit eden ya da sonlandıran yaklaşımları kamuoyunda endişe uyandırmaktadır. Bu konunun ilk olarak muhattabı siz ve bakanlığınız olduğundan asker ve polisin yetkilerini aşan pratiklerine dönük kamuoyuna bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?
  • Bilginiz dâhilinde değil ise, köyü arama kararı verenler ve evin yanmasına sebep olan askerler ile ilgili bakanlığınızca herhangi bir soruşturma başlatılmış ya da başlatılması düşünülmekte midir? Başlatılmadı ise gerekçesi nedir?
  • Mollatopuz Köyü Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde mi tanklarla kuşatılmıştır, köylülerin evlerine bombalar atılmıştır?
  • Köylülerin yaşam haklarını tehlikeye atarak onların evlerinden çıkması dahi beklenmeden Jandarma Özel Harekât tarafından atılan bombalar hangi yetkiye dayanılarak atılmıştır?
  • Sis ve el bombası ile arama yapılması yeni bir arama modeli midir? Bakanlığınızın ürettiği hangi yönetmelik bu şekilde arama yapılmasına müsaade etmektedir?
  • Eğer böyle bir yönetmelik yoksa askerlerin bu pratiği yetki aşımı çerçevesinde değerlendirilmek zorunda değil midir?
  • Askerlerin yetkilerini aştıkları ve bu bağlamda suç işledikleri düşünüldüğünde, söz konusu askerlerin bakanlığınızca görevden alınmaları düşünülmekte midir?
  • Bakanlığınıza bağlı çalışan bu askerlerin attıkları bombalar nedeniyle sekiz çocuğu ve eşiyle birlikte İsmail Özdemir isimli yurttaşın yaşam sürdükleri evlerinin tamamen yanmasına dönük resmi bir açıklama yapmayı düşünmekte misiniz?”

Çaldıran Ajans

 

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ