Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

HDP’li Yıldırım’dan Soylu’ya: Yüksekova’da Necmettin Fendik’i Kim Öldürdü

HDP’li Yıldırım’dan Soylu’ya: Yüksekova’da Necmettin Fendik’i Kim Öldürdü
  • 19 Temmuz 2017 - 15:20
  • 953 kez okundu

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, Necmettin Fendik’in öldürülmesini sordu.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ne sunduğu soru önergesinde şunları dile getirdi.

17 Temmuz günü Hakkâri ili Yüksekova ilçesi Güngör Mahallesinde, yedi çocuk babası inşaat işçisi Necmettin Fendik, kendi evinde, eşinin ve çocuklarının gözü önünde polis kurşunuyla katledilmiştir. Katledilen Necmettin Fendik’in eşi Kudret Fendik baskın anı ile ilgili basına yaptığı açıklamada;

“Gece saat 01.00 gibi polis evimizin kapısını çaldı. Eşim kapının kilidini açmaya çalışırken kurşunlandı. Eşim vurulduğu anda yanına gitmek istedim, ama beni engelleyen polis ağzımı kapattı. Komşulardan kim geldiyse uzun namlulu silahlar doğrultup ölümle tehdit ettiler. Polis on dört yaşındaki kızımın kucağındaki 9 aylık bebeğimi alıp yere fırlattı. Eşim yaralı halde 2 saat bekletildi. Bu arada bir senaryo hazırlanıyor gibiydi!” ifadelerinde bulunmuştur.

Bu bağlamda;

Necmettin Fendik’in ailesinin gözleri önünde, emrinizde çalışan polisler tarafından katledilmesi şahsınızda bir sorumluluk duygusu yaratıyor mu?

Necmettin Fendik’i vuran polis ya da polisler bakanlığınıza bağlı hangi birimde görev yapmaktadır. Bu kişilerin isimleri ve yetki alanları nedir?

Söz konusu polislerin Necmettin Fendik’i vurduktan sonra iki saat boyunca hastaneye götürmemelerinin gerekçesi nedir?

Güngör Mahallesinin abluka altına alınma talimatı kimler tarafından hangi gerekçeye dayandırılarak verilmiştir.
Bakanlığınıza bağlı çalışan polisler hangi kurum ve kişilere olan güvenle 9 aylık bir bebeği ablasının kucağından alıp yere fırlatacak kadar insanlıktan çıkıp babalarını da gözlerinin önünde katledebilmektedir? Bu kişilerle ilgili herhangi bir idari ya da hukuki soruşturma başlatılmış mıdır?

Necmettin Fendik’in katledilmesinde rolü olan ya da olabilecek kurum ve kişiler ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

(vanhaberdar)

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ