Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

HDP’liler “Çerxa Şoreşê ve Herne Pêş” Marşını Okuyarak Salondan Ayrıldı

HDP’liler “Çerxa Şoreşê ve Herne Pêş” Marşını Okuyarak Salondan Ayrıldı
  • 02 Mayıs 2016 - 23:42
  • 3.155 kez okundu

HDP’liler “Çerxa Şoreşê ve Herne Pêş” marşını okuyarak salondan ayrıldı.

Anayasa Komisyonu’ndaki “darbe” görüşmesine HDP’lilerin “çekilme kararı” damgasını vurdu. Komisyon görüşmesinde son söz alarak tarihi bir konuşma yapan HDP Mardin Milletvekili Sancar, “Biz sözümüzü söyledik, bundan sonra bu sahne bir tiyatroya dönüşmüştür. Bunun bir parçası olmayacağız. Sizler tarihin bilincinde mahkum olacaksınız” diyerek, komisyondan çekilme kararı aldıklarını açıkladı.

Sancar, şöyle konuştu: “Tarih halklar, değerlendirecek. Biz ne anlatmak istedik, neden buradayız. Bizim herhangi bir korkumuz yok. Bizim kaybedecek bir şeyimiz yok. Bizim kaybedeceğimiz tek şey bu toplumun barış ve demokrasi umududur. Hiç bir şey kaybetmeyeceğiz. Bizim buradan çıkacak bir kararla cezaevlerine atılmamız, bizim için şeref madalyasıdır. Bu kadar büyük haksızlığa barış ve demokrasi için direndik. Ama siz fiziksel olarak ortamı en rezil hale getirdiniz. Saldırıların hepsi kayıttadır. Kim ne yaptı hepsi görülecektir. Bizim burada sözümüzün etkili bir şekilde çıkmasını engellendiniz. Aceleniz ne diye sorduk ama yanıt vermediniz. Biz biliyoruz, talimat geldi acele geçiriyorsunuz. Biz sözümüzü söyledik, bundan sonra bu sahne bir tiyatroya dönüşmüştür. Bunun bir parçası olmayacağız. Sizler tarihin bilincinde mahkum olacaksınız” diyerek komisyondan çekilme kararı aldıklarını açıkladı.

Çekiliş kararının ardından HDP’li milletvekilleri “ne haliniz varsa görün, sizi tarihe havale ediyoruz” sözleriyle AKP’ye tepki gösterdi.

Mecliste Çerxa Şoreşê

Bu tarihi açıklamaların ardından HDP’liler komisyon salonunda ayrıldı. Meclis içerisinde “çerxa şoreşê” marşını okuyarak, HDP grubuna geçti.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ