Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Hizmetin Ödülü Kelepçe ve Gasp

Hizmetin Ödülü Kelepçe ve Gasp
  • 17 Eylül 2016 - 11:19
  • 3.691 kez okundu

BDP’nin 30 Mart yerel seçimlerinde AKP’li belediyeden 232 milyon lira borçla aldığı Erciş Belediyesi’nde hizmetin ödülü kelepçe ve gasp oldu.

 

Kapatılan Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) 30 Mart yerel seçimlerinde yüzde 66.48 oranında oy alarak kazandığı Erdîş Belediyesi’nde 3 yıllık hizmetin ödülü kelepçe ve gasp oldu. AKP’li belediyenin elinde olduğu süreçte sık sık yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklerle gündeme gelen belediyeyi 232 milyon liralık borçla devralan DBP’nin 3 yıldır çalışmalarını yürüttüğü halk belediyeciliği, 11 Eylül günü 24 belediye ile birlikte gasp edildi.

2004 ve 2011 yılları arasında ilçede belediye başkanlığı yapan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi döneminde yapılan yolsuzlukların İçişleri Bakanlığı raporlarına da yansıdığı belediyede, AKP’li belediye yönetiminin adının karıştığı imar ve inşaat planı usulsüzlükleri madde madde sıralandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen müfettişler tarafından hazırlanan rapora rağmen, söz konusu soruşturmanın sürdürülmesinin bakanlık ve Van Valiliği tarafından engellendiği iddia ediliyor. Nisan 2016 tarihinde ise Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, Çiftçi’nin adının karıştığı usulsüzlük belgelerinin ortaya çıkmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında dönemin belediye meclis üyelerinin ifadelerini aldı. Soruşturmanın akıbeti konusunda ise bir bilgi yok.

Her yere anne babasının ismini verdi

İlçede bulunan Salihiye Mahallesi’ndeki bir okula babası Ebubekir Çiftçi’nin, bir başka ilköğretim okuluna ise annesi Kadriye Çiftçi’nin adını verdiren Fatih Çiftçi, yine ilçede bulunan bulvar ve parklara da babasının ismini verdi.

Seçimleri kazandıktan sonra çoğu kamu malı olmak üzere yüzlerce dönüm arsayı kardeşleri ve kendisinin adına tapuladığı belgelerle ortaya çıkan dönemin Erciş Belediye Başkanı Çiftçi’nin, 2008 ile 2009 yılları arasında Beyazıt, Salihiye, Latifiye mahallelerinde onlarca dönüm araziyi parselleyerek, adına tapuladığı da belgelerle ortaya çıkmıştı.

Çiftçiler Erciş’i parsel parsel tapuladı

Tapuların hepsini belediye başkanlığı döneminde alan Çiftçi’nin kardeşlerinden V.Ç. adına 44 bin 116, S.Ç. adına 2 bin 274, M.Ç. adına 55 bin 801, A.Ç. adına ise Tekevler, Gölağzı, Beyazıt, Hayderbey ve Salihiye mahallelerinde 2006 ile 2010 yılları arasında toplamda 83 bin 527 metrekare arsa tapuladığı da yine belgelerle ortaya çıkmıştı. Belediye Başkanı olduğu dönemde adı sık sık yolsuzluklarla gündeme gelen ve hakkında açılmış çok sayıda yolsuzluk davası bulunan Çiftçi, ilçenin yeniden inşası için hazırlanan ilk imar planında park ve yeşil alan olarak belirtilen Haydarbey yolu üzerinde bulunan AK FA Beton Tesisi’nin bulunduğu alandaki arsasını da ticaret alanına dönüştürdü.

Arsalar TOKİ’ye peşkeş çekildi

Kentte 2011 yılında yaşanan depremin ardından ilçenin yeniden inşası için dönemin AKP’li belediyesi ile TOKİ arasında imzalanan protokollere rağmen, ilçe merkezindeki yapılaşma çalışmaları da yıla hikayesine döndü. İmzalanan protokollerin TOKİ’nin kârını yükseltmeye dönük maddelerle dolu rant protokolü olduğu sonradan anlaşıldı.
Yapılan anlaşma kapsamında bir örneği de Zilan Parkı olan kamuya ait metrekaresi 15 bin lira olan çok sayıda alanın 1 lira karşılığında TOKİ’ye satıldığı ortaya çıktı.

Belediyeye AKP tarafından el konuldu

Erdîş Belediyesi’ni AKP’den bir enkaz olarak devralan DBP yönetimi, AKP’li belediye yönetiminin gasp ettiği işçi hakları ve yapılan yolsuzlukları belgeleriyle kamuoyuna açıklamıştı. 232 milyon lira borçla aldığı Erdîş Belediyesi’nin 202 milyon liralık borcunu ödeyen DBP’li belediyenin yolsuzluk ve usulsüzlüğe karşı yaptığı çalışmaların ödülü ise kelepçe ve gasp oldu. Belediye Eşbaşkanları Diba Keskin ve Abdurrahman Çağan tutuklanan belediye yönetimine 11 Eylül günü AKP tarafından el konuldu.

İDRİS YILMAZ (DİHA)

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ