Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,70 / Satış: 3,71
€ EURO → Alış: 4,34 / Satış: 4,36

HSYK, 2 Bin 745 Hakimi Açığa Aldı; 5 Kişinin Üyeliğini Düşürdü!

HSYK, 2 Bin 745 Hakimi Açığa Aldı; 5 Kişinin Üyeliğini Düşürdü!
  • 16 Temmuz 2016 - 15:35
  • 355 kez okundu

HSYK, ‘paralel yapı’ üyesi olduğu iddia edilen üyeleri için acil toplanmıştı.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) , Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gözaltı kararı doğrultusunda 5 HSYK üyesinin üyeliğinin düşürülmesine karar verdi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Danıştay Başkanlığı’ndaki ‘PYD’ mensubu olduğu ileri sürülen üyelerin kurumda gözaltına alındığı iddia edildi.

HSYK 2. Dairesi, 541’i ilk derece idari yargıda, 2 bin 204’ü ilk derece adli yargıda olmak üzere toplam 2 bin 745 hakimi açığa aldı. 

Üyeliği düşürülen 5 isim şöyle: 

Mahmut Şen, Mustafa Kemal Özçelik, Kerim Tosun, Şaban Işık,Ahmet Berberoğlu.

Öte yandan Danıştay binasında da bazı üyelerin ‘paralel yapı’ suçlamasıyla gözaltına alındığı belirtiliyor. Toplamda 140 Yargıtay ve 48 Danıştay üyesi hakkında gözaltı kararı olduğu bildirildi. 

HSYK, ‘Paralel Yapı’ üyesi olduğu iddia edilen hâkim ve savcılar hakkında en ağır tedbiri almak üzere toplanmıştı. Tüm hakim ve savcıların izinleri iptal edilmiş, izinde olanlar da görev başına çağrılmıştı.

Yüzde 20’si açığa alındı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ‘ın mart ayında yapılan bütçe görüşmelerinde açıkladığı sayılara göre idari yargı dâhil, Türkiye’de toplam 14 bin 712 hâkim ve savcı görev yapıyor.

Bu sayı dikkate alındığında HSYK toplam hâkim ve savcı toplamının yüzde 20’sini açığa almış bulunuyor. Operasyonun tamamına yakınının adli yargıda yapıldığı dikkate alındığında açığa alınanların toplam içindeki oranı daha da artıyor.

T24

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ