Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

İbrahim Halil Gümrüğü’yle İlgili İddiaya Yalanlama

İbrahim Halil Gümrüğü’yle İlgili İddiaya Yalanlama
  • 31 Ekim 2017 - 12:56
  • 959 kez okundu

Kürdistan Bölgesi Gümrükler Genel Müdürü, Iraklı güçlerin gümrüğe girdiği iddialarını yalanladı.

 

ZAHO – Rudaw’ın haberine göre Türkiye medyası, Habur Sınır Kapısı karşısında, Kürdistan Bölgesi denetiminde olan İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın Irak  yönetimine teslim edildiğini iddia etti.

Rûdaw’a konuşan Gürmrükler Genel Müdürü Samal Abdurrahman, şimdiye kadar hiçbir Iraklı gücün gümrüğe girmediğini söyledi.

Samal, “Böyle bir şey varsa ya da herhangi bir güç sınır bölgesine gelecekse doğrudan beni haberdar ederler” dedi.

Abdurrahman, sınır kapısında gidiş gelişlerin önceki günlerde olduğu gibi normal seyrinde devam ettiğini ifade etti.

İbrahim Halil Sınır Kapısı Müdür Yardımcısı Muhammed Tahir de Rûdaw’a yaptığı açıklamada, “Sınırda herhangi bir Irak gücü yok. Bugün Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi ile birlikte İbrahim Halil’de görülen güç, Türkiye’ye gidip sonradan Irak’a döndü. Sınırda işlemler olağan şekilde devam ediyor” dedi.

İbrahim Halil Sınır Kapısı’ndan bildiren Rûdaw muhabiri, Irak Genelkurmay Başkanı’nın gümrük yetkilileriyle kısa bir toplantı yaptığını ve toplantıda gürmüğün devredilmesiyle ilgili bir konunun gündeme gelmediğini belirtti.

Muhabirimiz, Irak Genelkurmay Başkanı’nın, Peşmerge Güçleri Genelkurmay Başkanı Cemal Eminki’yle birlikte 6 askeri araç İbrahim Halil Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye geçtiğini, Silopi’de yapılan toplantı sonrası ise geri döndüklerini kaydetti.

İbrahim Halil Sınır Kapısı’na hiçbir askeri gücün girmediğini belirten muhabirimiz, sınır kapısında ticari geçişler olağan şekilde sürdüğünü aktardı.(Rûdaw)

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ