Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

İki Kuşaktır Başkale’de Doktor Yüzü Görmediler!

İki Kuşaktır Başkale’de Doktor Yüzü Görmediler!
  • 28 Kasım 2016 - 23:06
  • 429 kez okundu

Başkale’ye bağlı 80 haneli Soredêr (Yanal ) Mahallesi’nde 30 yıldır sağlık ocağı var ancak sağlık personeli yok. Yanal Mahallesi sakinleri, yıllardır dört gözle sağlık personeli bekliyor ve mahallerine gelen yabancı kişileri doktor- hemşire sanarak, soluğu sağlık ocağı bahçesinde alıyor.

 

BAŞKALE – Van’ın Başkale ilçesine bağlı 80 haneli Yanal Mahallesi’nde sağlık ocağı var ancak sağlık personeli yok. Temeli 1986 yılında atılan sağlık ocağı, sadece 1989 yılında kısa bir süreliğine hizmet vermiş ve köylülerin anlatımına göre o gün bugündür köye herhangi bir sağlık personeli uğramamış.

Köylüler 30 yıldır Dört Gözle Doktor ve Hemşire Bekliyor

Önceki yıllarda onarımdan geçen Yanal Mahallesi Sağlık Ocağı, son olarak 2008 yılında 45 bin TL yatırım yapılarak yeniden onarıldı fakat köye bir türlü sağlık personeli ataması yapılmadı. Defalarca ilgili yerlere müracaatta bulunan mahalle sakinleri, sağlık ocağının işlevsiz bırakılmasına tepkili.Başkale’ye 55 km uzaklıkta bulunan mahallede, kışın yolların kapanması sebebiyle önceki yıllarda köyden 4 kişinin tansiyon veya doğum sancısından acil müdahale edilmediği için yaşamını yitirdiği belirtildi.

6 Köy Sağlık Hizmetlerinden Yoksun!

Merkezi konumda bulunan Yanal Mahallesi’ndeki sağlık ocağının işlevsiz olması, ona yakın 5 mahalleyi de olumsuz etkiliyor.6 mahalle, bir iğne yaptırmak için 1 km uzaklıktaki Kanîspî ( Eşmepınar) Mahallesi’ne gidemediği için 55 km uzaklıktaki ilçeye gitmek zorunda kalıyor. Köylülerin aktarımına göre; 1986 yılında yapılan sağlık ocağı, mahalle sakinlerinden habersiz bir şekilde korucu olan Eşmepınar Mahallesi’ne taşınmış ve korucuların ise civar mahallelerden kimsenin köylerine girişlerine izin vermedikleri iddia ediliyor.

Köy sakinleri, hemen yanı başlarında bulunan İran sınırındaki Eşmepınar Sağlık Ocağı’na sağlık personeli atandığına dikkat çekti. Ayrıca mahallerinde yaklaşık 12 kadrolu öğretmen bulunduğunu hatırlatan mahalleliler ”Köylerine neden sağlık personeli atanmıyor veya gelmek istemiyor” diye sordu.

Sağlık Ocağı Var Doktor Yok!

Mağdur olduklarını belirten Soredêrliler, mevcut duruma tepki göstererek sıkıntılarını şöyle dile getirdi: “Sağlık ocağımız var ancak doktor yok. Özellikle de çocuklar ve yaşlılar mağdur, aşılarını yaptıramıyoruz, herkes hasta ve köyde yatalak hastalar var kontrolleri yapılamıyor, bir çare bulunsun nereye gideceğimizi ve ne yapacağımızı bilemiyoruz, çaresiziz. Ambulans acil hastalarımıza dahi gelmiyor, kendi imkânlarımızla araç kiralayıp hastalarımızı Başkale veya Van’ a götürmek zorunda kalıyoruz.” Dedi.

Devlettin bunca masraf yaparak mahalleye sağlık ocağı yaptırdığını; ancak personel göndermediğine anlam veremeyen mahalle sakinleri, bu ülkenin birer vatandaşı olduklarını belirterek yetkililerden konuya çözüm bulmalarını istedi.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ