Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

İlker Başbuğ’un ‘Kürt Devleti’ Açıklaması!

İlker Başbuğ’un ‘Kürt Devleti’ Açıklaması!
  • 06 Mayıs 2016 - 01:25
  • 3.302 kez okundu

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Başbuğ, “Irak’ta bağımsız Kürt devletinin kurulmasını engelleyebilecek bir güç var mı? Var, Türkiye ve İran” diye konuştu.

 

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral  İlker Başbuğ, MEB Şura Salonu’nda,  Gazi Üniversitesi Tarihte Liderlik ve Liderlik Araştırmaları Topluluğunca düzenlenen “Milli  Siyaset ve Terörle Mücadele” konferansında konuşma yaptı.

Başbuğ, “Irak’ta bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasını engelleyebilecek bir güç var mı? Var,  Türkiye ve İran. Bu iki ülke  Irak’ın kuzeyinde bağımsız Kürt devletine karşı olduğu sürece, ABD bu oluşuma yeşil ışık yakmaz. Onun için bu iki ülkenin bu konudaki pozisyonunu muhafaza etmeleri lazım.” dedi.

“Bugüne kadar yaşananlar bunu gösteriyor, IŞİD’in terk ettiği yerlere Kürtler geliyor. Her yerde aynı şey yaşanıyor. Aynı şey  Musul’da da mı yaşanacak. Olabilir, büyük ihtimalle. Böyle olursa  Irak’ın kuzeyinde bağımsız Kürt devletinin kurulmasında son adım atılmış olur. Son nokta ne?  Irak’ta bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasını engelleyebilecek bir güç var mı? Var,  Türkiye ve İran.Bu iki ülke  Irak’ın kuzeyinde bağımsız Kürt devletine karşı olduğu sürece ABD bu oluşuma yeşil ışık yakmaz. Onun için bu iki ülkenin bu konudaki pozisyonunu muhafaza etmeleri lazım. Şu hataya düşülmesin, ‘Kurulsun bir Kürt devleti, biz de hami oluruz…’ Tarihi bir hata olur. 1923’te TBMM’de  Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediklerini unutmayın. Bu yanılgı olur, büyük hata olur.” dedi.

zernews

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ