Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

İnterpol Türkiye’yi Veri Tabanından çıkardı

İnterpol Türkiye’yi Veri Tabanından çıkardı
  • 05 Temmuz 2017 - 11:00
  • 325 kez okundu

Interpol, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası veri tabanına 60 bin kişilik aranan listesi yüklenince ‘güven sorunu’ oluştuğu gerekçesiyle Türkiye’yi askıya aldı. Türkiye bir süredir yeniden veri tabanına giriş yetkisi için girişimlerini sürdürüyor. 

Interpol, 15 Temmuz sonrası ‘FETÖ’ üyesi oldukları iddiasıyla binlerce kişinin ismini bildiren Türkiye’yi veri tabanından çıkardı. Karara gerekçe olarak Türkiye’nin kısa sürede sisteme 60 bin kişilik aranan isim yüklemesi gösterildi.

Karar gazetesinden Hilal Öztürk’ün haberine göre, uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı’nın (İnterpol), 15 Temmuz sonrası Türkiye’nin aranan şahışlar veri tabanına giriş yetkisini askıya aldığı ortaya çıktı.

Emniyet darbe girişiminden sonra kaçak 60 bin kaçak FETÖ’cü için İnterpol’e bildirim yaptı. Ancak Interpol sayının fazla olması gerekçesiyle ‘güven sorunu’ olduğunu belirterek, Türkiye’yi askıya aldı.

Ülkelerin aradıkları kişiye ait pasaport bilgilerini kaydettikleri veri tabanı, Interpol GBT’si olarak da biliniyor. Bu veri tabanına kayıtlı olan pasaport numarası dünyanın neresinde olursa olsun sisteme takıldığı anda Interpol harekete geçiyor ve gözaltı işlemi yapıyor. Ancak Interpol’ün kararı, Türkiye’nin ‘FETÖ’ üyesi olduğunu öne sürdüğü isimlerin sisteme girmesini engelledi. Böylece, Türkiye’de haklarında arama kaydı bulunan binlerce kişi Avrupa ve ABD’de herhangi bir sorunla karşılaşmadan yaşayabiliyor.(DUVAR )

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ