Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Irak Dışişleri Bakanı’ndan ‘Referandum’ Açıklaması

Irak Dışişleri Bakanı’ndan ‘Referandum’ Açıklaması
  • 25 Ekim 2017 - 11:50
  • 2.318 kez okundu

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile diyalog kapsını kapatmadıklarını söyledi. Caferi, “Anayasaya göre referandumu ele alacağız” dedi.

Rudaw’ın haberine göre Caferi, Kerkük ile ilgili olarak ise, “Kerkük’e girmek zorundaydık. Bütün oluşumlar ve azınlıkların yaşadığı Kerkük, Irak’ın haritasını küçültüyor” ifadesini kullandı.

Caferi Kerkük ile ilgili olarak ise, “Kerkük’e girmek zorundaydık. Bütün oluşumlar ve azınlıkların yaşadığı Kerkük, Irak’ın haritasını küçültüyor” ifadesini kullandı.

İbrahim Caferi konuşmasında, Irak şimdi her zamankinden daha güçlü ve hiç bir zamanda herhangi bir devletin yanında başka devlete karşı durmamıştır” dedi.

Caferi Kürdistan Bölgesin den de bahsederek, Irak Anayasası Kürtlere bir sürü hak vererek görevlerde onlara önemli yerler ayırdığını vurguladı.

Caferi Bağımsızlık referandumu konusunda da, tüm dünya referandumun karşısında durdu, Avropa Birliği, Arap Ülkeleri ve İslam Ülkeleri Kongresi malesef Barzani ısrar etti, şeklinde ifade etti.

Konuşmasında Caferi, Erbil ile diyalog ve görüşme kapılarının asla kapalı olmadığını, Kürdistan Bölgesi referandumununda Irak yasasına göre değerlendirileceğini belirtti.

Kerkük’e yönelik yapılan opersayon konusunda da Caferi, Biz Kerkük’e gitmek için çaresiz kaldık. Kerkük petrolüyle zengin bununla beraber Kerkük Irak haritasını küçültüyor ve çok sayıda azınlık ve ulusun barındığı bir şehir nitelemesinde bulundu.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ