Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Irak: IŞİD Sonrası Haritalar Değişecek!

Irak: IŞİD Sonrası Haritalar Değişecek!
  • 26 Ekim 2016 - 21:04
  • 1.456 kez okundu

Irak Parlamentosu Başkanı Selim Cuburi, IŞİD sonrası Irak haritasının 2014’teki gibi olmayacağını söyledi.

Irak Parlamentosu Başkanı Selim Cuburi, Erbil’de Ortadoğu Araştırma Merkezi’nde düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, “IŞİD, yakında Musul’dan püskürtüldükten sonra eski modeliyle devam etmeyecek. Yeni üslupla düşünce ve yeni bir terörist nesil üretecek. Bunlar, konjonktüre göre hareket edecek.” dedi.

Ayrıca “Irak’ın birliği, federal modellerle çakışmıyor.” beyanatında da bulunan Cuburi, Irak’ta sivil barışın gerçekleşmesinin önemini vurguladı.

Irak Meclis Başkanı daha sonra şu açıklamaları kaydetti: “Irak’taki siyasi kadro ülkeyi yönetmede aciz kaldığını ilan etmek üzere. Halihazırdaki durum, ülkeyi içinde bulunduğu krizinden çıkarmak için yeni siyasi şahsiyet ve partilerin varlığını gerekli kılıyor. Barış seçeneğini üretebiliriz. Savaş, çoğunlukla bizim seçimimiz değil. Başka tarafların bize başlangıcını dayattığı bu savaşın sonunu belirleyebiliriz. Irak’taki IŞİD sonrası siyasi, sosyal ve fikri harita, Haziran 2014 öncesi haritanın aynısı olmayacak. Konjonktür bize bazı detaylarıyla sarsıcı olabilecek yeni trendler dayattı. Geçmişte üstünü kapattığımız ve çözüldüğünü düşündüğümüz birçok konuyu yeniden gözden geçirmeye bakıyoruz.”

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ