Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Irak ordusu: Kerkük Havalimanı’nı Ele Geçirdik

Irak ordusu: Kerkük Havalimanı’nı Ele Geçirdik
  • 16 Ekim 2017 - 13:05
  • 1.752 kez okundu

Irak’ta merkezi yönetim ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında artan bağımsızlık referandumu geriliminin ardından Irak ordusu gece yarısı Haşdi Şabi ile birlikte Kerkük’e operasyon başlattı. IKBY Başkanı Mesud Barzani’ye yakınlığı ile bilinen Rudaw’a konuşan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, kenti teslim etmeyeceklerini belirtirken halkı sokağa çağırdı. 

Irak yönetimi dün akşam IKBY’nin Kerkük’e PKK unsurlarını yerleştirdiği suçlamasında bulunarak, bunun savaş ilanı olduğunu açıklamıştı. IKBY’den gelen açıklamada ise “Kerkük’te PKK iddiaları asılsızdır” denilmişti.

Peşmerge Tazeharmatu’da çatışma yaşandığını, Irak devlet televizyonu ise ordu birliklerinin ‘Kerkük bölgesinde’ geniş bir alanda denetimi ele geçirdiğini duyurdu.

İşte dakika dakika gelişmeler:

12:14

BBC muhabiri: Peşmerge güçleri şehir dışından Kerkük’e geldi

Kerkük’te bulunan BBC muhabiri Orla Guerin, Kerkük içindeki izlenimlerini Twitter hesabı üzerinde paylaşıyor.

Guerin, bu fotoğraftaki Peşmerge güçlerinin şehir dışından kenti savunmaya geldiğini, bunların PKK’ya bağlı güçler olabileceğini belirtti.


12:06

Irak ordusu: Kerkük Havalimanı’nı ele geçirdik

Irak ordusu, K1 askeri üssünden sonra Kerkük Havalimanı’nın da ele geçirildiğini duyurdu.

Ordu yetkilileri, petrol sahalarının kontrolünün de sağlandığını açıklamıştı.


9:30

Irak Ordusu: Bir petrol rafinerisi kontrol altına alındı

Irak Ordusu’ndan son yapılan açıklamadaysa, Kerkük’ün güneyindeki bazı noktaların kontrolünün peşmergeden alındığı belirtildi. Buna göre, kentin güneyindeki sanayi mahallesi ve bir petrol şirketinin istasyonu Irak Ordusu’nun kontrolü altına alındı. Ordu açıklamasında ilerlemeye devam edileceği belirtildi.


9:17

Rudaw: KYB Peşmergeleri bazı yerlerden çekildi

Erbil merkezli yayın kuruluşu Rudaw, Tal Alwad ve Tazehurmatu’daki KYB (Kürdistan Yuertseverler Birliği) Peşmergeleri’nin bulundukları yerlerden çatışmadan çekildiğini bildirdi.

Rudaw, Tal Alwad’a takviye Peşmerge gücü gönderildiğini belirtti.


9:04

PKK: Kerkük’te savunma hattı oluşturuyoruz

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) internet sitesi, PKK’nın askeri kanadı HPG’nin, Kerkük’te “halkı korumak için savunma hattı oluşturmaya başladığı” belirtildi.

Haberde, “Bölgede bulunan HPG Güçleri Komutanlığı, ‘Kerkük’ü savunmak isteyenler mevzilerimize doğru gelsin’ çağrısında bulundu” ifadesi yer aldı.

Irak hükümeti dün, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkililerini Kerkük’e PKK militanlarını yerleştirmekle suçlamış, bu durumun ‘savaş ilanı’ olduğu belirtmişti.


8:53

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Kerkük açıklaması: Çok kaygılıyız

Erken saatlerde ABD Savunma Bakanlığı’nın taraflara diyalog çağrısı ve Irak’ın birliği vurgusu yaptığı açıklamasından sonra ABD Dışişleri Bakanlığı da Kerkük’teki gelişmelerle ilgili bir açıklama yayımladı.

Bakanlık, Kerkük’ten gelen çatışma haberlerinden dolayı ‘çok kaygılı olduklarını’ belirtti.

Açıklamada ABD’nin Kerkük’teki gelişmeleri yakından takip ettiği aktarıldı.


8:44

IKBY: Beş askeri aracı imha ettik

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) yapılan açıklamada gece, Kerkük’ün güneyindeki iki ayrı noktadan operasyon başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, ‘Peşmerge güçleri Haşdi Şabi tarafından kullanılan en az beş askeri aracın imha edildiği’ belirtildi.


04:17

Pentagon: IŞİD ile mücadeleye odaklanın

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kerkük’te yükselen tansiyon ile ilgili taraflara gerginliği artıran adımlardan kaçınma çağrısı yaparken, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olunduğu kaydedildi.Pentagon Orta Doğu masası sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, “Tüm taraflara gerginliği artıran adımlardan uzak durması çağrısında bulunuyoruz. Hangi taraf olursa olsun şiddet kullanımına karşıyız. IŞİD ile mücadeleden alıkoyacak ve Irak’ın istikrarının altını oyacak istikrar bozucu adımlara karşı uyarıyoruz.” ABD’nin, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu kaydeden Binbaşı Galloway, “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin talihsiz tek taraflı referandum kararına rağmen devam eden tansiyonu düşürmek ve uzun süredir söz konusu olan sorunların Irak anayasası çerçevesinde çözülmesi için en iyi seçenek diyalogdur” dedi.ABD’nin IŞİD ile mücadeleye odaklandığını ifade eden Binbaşı Galloway, tüm bölge aktörlerine de IŞİD ile mücadeleye odaklanması çağrısında bulundu.


04:10

Irak Türkmen Cephesi Başkanı: İnşallah bugünler de biter

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, Kerkük’te Türkmenlere seslenerek, kendilerini korumalarını istedi. Salihi, “Birbirinizden haberdar olun. Tuzhurmatu ve Kerkük çevresinde çatışmalar başladı. Kimsenin hedefi olmayın ve imkanlarınız dahilinde silahlarınızı elinize alıp kapıda ve caddelerde durun, korkmayın” dedi. IŞİD veya PKK terör örgütüne mensup kişilerin Türkmen bölgelerini hedef alabileceği uyarısı yapan Salihi, “Bugünler hassas günler. İnşallah bugünler de biter ve aydınlığa kavuşuruz” ifadelerini kullandı.


03:46

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, Kerkük’teki silahlı gruplara, merkezi yönetim güçlerine ateş açmamaları uyarısı yaptı.


03:37

Peşmergeden açıklama: Tazehurmatu’da çatışma çıktı

Irak’ın Kerkük kent merkezine doğru harekete geçen Iraklı güvenlik güçleri ile Peşmerge arasında, Tazehurmatu kasabası yakınlarında çatışma çıktığı bildirildi. Peşmerge komutanlarından Albay Salar Teymur, Kerkük kent merkezinin güneyindeki Tazehurmatu kasabası yakınlarında, Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin mevzilerine ateş açtığını iddia etti. Teymur, Iraklı güçlerin ağır silahlarla kendilerine ateş açması sonucu Peşmerge’nin de karşılık verdiğini ve çatışmanın devam ettiğini söyledi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin Başdanışmanı Hemin Hawrami ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ön cephedeki Peşmerge komutanlarından aldığı bilgilere göre Haşdi Şabi’ya ait 4 hummerin yakıldığını ileri sürdü. Hawrami, Iraklı güvenlik güçlerinin güneyden ilerleyişinin de Peşmerge tarafından durdurulduğunu kaydetti.


03:04

Barzani: Çatışmayı başlatan taraf olmayın

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin, Kerkük’teki gerilimde Peşmerge’ye çatışmayı başlatan taraf olmamaları talimatı verdiği belirtildi. Barzani’nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Başkan Barzani, tüm Peşmergelere savaşı başlatan taraf olmamaları talimatı verdi.” ifadelerini kullandı. Hawrami, Barzani’nin olası bir saldırıda ise Peşmerge’nin kendisini savunması için her türlü gücü kullanmasına yeşil ışık yaktığını kaydetti.


02:28

Ibadi’den talimat

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, silahlı kuvvetlere Kerkük’te tüm bileşenlerin can güvenliğini koruma talimatı verdi. Devlet televizyonunun haberinde, “Başbakan Haydar İbadi, silahlı kuvvetlere Kerkük’te bulunan tüm bileşenlerin can güvenliğini koruma talimatı verdi.” denildi. İbadi, Kerkük’te güvenliğin sağlanması için kent halkı ve Peşmerge ile de işbirliği yapılmasını istedi. Haberde ayrıca, terörle mücadele gücü, 9. Tugay ve federal polisin, Kerkük’te çatışma yaşanmadan geniş bölümde kontrolü sağladığı aktarılarak, İbadi’nin, “Ortak Operasyonlar Komutanlığı altında bulunan Haşdi Şabi de, silahlı kuvvetlere Kerkük dışında destek sunuyor.” ifadelerine yer verildi.


01.00

Operasyon başladı haberi geçtiler

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Iraklı güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezindeki askeri üs ve petrol kuyularını Peşmerge’den almak için harekete geçtiğini açıkladı.Güvenlik Ajansı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Iraklı güçler ve Haşdi Şabi’nin Kerkük’ün güneyindeki Tazehurmatu’dan topyekün harekete geçtiği ifade edildi. Açıklamada, söz konusu güçlerin amacının, Kerkük kentine girip Peşmerge’nin kontrolündeki “K1 Askeri Üs” ve petrol kuyularını almak olduğu kaydedildi.


00.50

Irak güvenlik güçleri, Kerkük’teki askeri üs ve petrol kuyularını almak üzere operasyon başlattı


IKBY’den PKK yanıtı

19.10

Irak Hükümeti’nin IKBY’nin Kerkük’e PKK unsurlarını yerleştirdiği suçlamasını yapmasının ardından Kürt Bölgesel Yönetimi’nden açıklama geldi. Barzani’nin danışmanın yaptığı açıklamada “Kerkük’te PKK iddiaları asılsızdır” ifadesine yer verildi. Irak Hükümeti, “IKBY, Kerkük’te PKK  unsurlarını yerleştirdi, bu savaş ilanıdır” açıklamasını yaptı. Bu açıklamanın ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden karşılık geldi. IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin danışmanı yaptığı açıklamada “Kerkük’te PKK iddiaları asılsızdır” cevabını verdi.


19.00

Irak’tan Kerkük ve PKK açıklaması

Irak Milli Güvenlik Konseyi (MGK), Kerkük’te resmi güvenlik mekanizması dışında silahlı grupların bulunmaması uyarısı yaparak, terör örgütü PKK’nın Kerkük’teki varlığının, savaş ilanı olduğunu duyurdu. Açıklamada, “Kerkük’te resmi güvenlik mekanizmasının dışında silahlı grupların bulunması konusunda uyarıyoruz. Kerkük’te hüküm süren partilerin (KYB ve KDP) PKK’yı şehre getirmesine sessiz kalınamaz. Bu diğer Iraklılara (Kürtler dışındaki halklara) ve nizami güvenlik güçlerine savaş ilanıdır.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada “IKBY silahlı güçleri tehdit oluşturuyor. Kürt bölgeleri dışındaki vatandaşları göç ettiriyor ve sığınmacıların evlerine geri dönmesini engelliyor. Bu da ülkenin demografisini değiştirme çabasıdır ve Irak’ı kanlı çatışmalara götürür” ifadeleri yer aldı. Açıklamada ayrıca, MGK’nin, tartışmalı bölgelerin, federal güçler ve bunun emri altındaki yerel hükümet güçleri tarafından yönetileceğini vurguladığı aktarıldı.

T4

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ