Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Irak Parlamentosu’nda PKK Girişimi

Irak Parlamentosu’nda PKK Girişimi
  • 13 Aralık 2015 - 19:40
  • 1.291 kez okundu

Irak parlamentosunun bugünkü oturumunda tartışılan temel gündemlerden biri PKK oldu. YNK ve Goran Hareketi Irak parlamenterleri Ala Talabani ve Hoşyar Abdullah, PKK’nin artık bir terör örgütü olarak görülmemesi gerektiğini ifade ederek Irak hükümeti tarafından da terörle mücadele eden bir güç olarak resmi bir biçimde tanınmasını talep etti.

Irak parlamentosunun bugün gerçekleşen oturumunda Irak bölgesinin bütçe görüşmeleri üzerine yürütülen tartışmaların yanısıra Türk askerlerinin Musul’un Başika bölgesine gelişi ve PKK’nin bölgedeki varlığı ele alındı.

Bugünkü parlamento oturumunda Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve Irak Savunma Bakanı Halit El Ubeydi de hazır bulundu. Türk devletinin Irak topraklarına asker göndermesi Irak hükümeti ve vatandaşları tarafından tepkiyle karşılanırken, bugünkü oturumda Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve Irak Savunma Bakanı Halit El Ubeydi de birer konuşma yaparak, Türk devletinin IŞİD ile yapmış olduğu petrol ticaretine dikkat çektiler. Her iki bakan da, bu ticareti ve ilişkiyi doğrulayacak belgelere rağmen Türkiye’nin hala bu iddiaları reddeden bir tutum içerisinde olduğunu söyledi.

Parlamentonun bugünkü oturumunda tartışılan bir diğer önemli konu ise, Irak parlamentosu YNK grubu başkanı Ala Talabani ile Goran Hareketi grup başkanı Hoşyar Abdullah’ın PKK’nin Irak hükümeti tarafından terörle mücadele eden bir güç olarak resmen tanınması yönündeki talepti.

Talabani ve Abdullah, PKK’nin IŞİD ile mücadelede önemli bir rol oynadığını ifade ederek bu yüzden Irak hükümeti tarafından resmi bir biçimde terörle mücadele yürüten bir güç olarak tanınmasını talep etti.

Rojnews

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ