Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

İran, Ağustos Ayında 34 Kürdü İdam Etti

İran, Ağustos Ayında 34 Kürdü İdam Etti
  • 05 Eylül 2016 - 14:32
  • 872 kez okundu
Kürdistan İnsan Hakları Örgütü, İran rejiminin Doğu Kürdistanı’ndaki insan hakları ihlallerine ilişkin Ağustos ayı raporunu bugün yayınladı.

Raporda, Ağustos ayı içerisinde İran rejimi tarafından açıklanan 34 Kürt tutuklunun rejimi tarafından idam edildiği ifade edildi. İdam edilen tutuklular içerisinde Urmiye Cezaevi’nde idam edilen Kürt siyasi tutsak Mihemed Abdullahi’nin de olduğu kaydedildi.

Ağustos ayında çok sayıda vatandaşın gözaltına alındığı belirtilen raporda, 32 vatandaşın  farklı sebeplerle gözaltına alındığı, tutuklandığı ve tehdit edildiği ve gözaltına alınan vatandaşın  akıbetinin bilinmediği kaydedildi.

Raporda cezaevlerindeki kötü koşulların altı çizilerek özellikle de Kürt siyasi tutsaklara yönelik kötü muamelenin ve ihlallerin olduğu belirtildi.

Kürdistan İnsan Hakları Merkezi, Ağustos ayı raporunda, sınır ticareti ile uğraşan vatandaşların rejim güçleri tarafından katledilmesine de yer vererek Ağustos ayı içerisinde 5 kişinin sınır üzerinde katledildiğini ve onlarca kişinin de yaralandığını açıkladı.

 

NerinaAzad

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ