Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

İranlı Yazardan Barzani’ye Tehdit

İranlı Yazardan Barzani’ye Tehdit
  • 18 Temmuz 2016 - 11:28
  • 527 kez okundu

İran İslam Cumhuriyeti Düzeni Yararı Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, İran Kanal1’de yaptığı konuşmada; Kürdistan Bölge Başkanı Barzani’ye tehdit ve eleştirilerde bulundu.

Muhsin Rızai İran’ı hedefleyerek faaliyet gösteren örgütlerin aktif olmaları konusunda açıklama yaparak, İran’da PDK-İ peşmergelerine İran’a karşı savaşta destek sunan Halkın Mücahitleri örgütünün Paris’te yaptıkları son toplantılarına işaret ederek; bu toplantı, Suudi Arabistan’ın finansı ile yapıldığını iddia etti. Yazar, Suudi Arabistan bu toplantının yapılması için 70-80 milyon dolar yardımda bulunmuştur ve bu yardımla dünyanın dört bir yanından 3 bin kişiyi oraya toplamışlardır. Bu toplantıda; Turki el Faysal konuşma yapmış ve bu örgüte hitaben sizin yardımınızla İslam Cumhuriyeti’ni devireceğiz demiştir. Ben buna sadece cinnetlik ve vahşilik ismini verebilirim.

Rızai, sözlerinin devamında; “Arabistan’ın Kürt örgütleriyle de ilişkilerini güçlendirdiğini söyleyerek, Arabistan Demokratik Parti ve Komele gibi Kürt örgütlerinin aktifleştirmiştir ve Erbil’de onlar için ofis açmıştır. Buna ilave olarak İran sınırları yakınlarında onlar için üs yapmıştır. Barzani bu konu hakkında karar vermelidir. O, bu konuyu çözmezse yakın yazmanda bu üslere karşı yıkıcı operasyonlarımız başlayacaktır. Bu alanda da Barzani’yi suçlu bileceğiz.” dedi

İranlı yazar konuşmasının devamında, “Arabistan delicesine İran aleyhine aktifliğin yeni aşamasını başlatmıştır. Bundan önce Irak ve Suriye’de çalışmada bulunan Arabistan şimdi, Pakistan’da askeri üs açarak İran’a terörist eylemler gerçekleştirecek elemanlar yetiştiriyor.” dedi.

 

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ