Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Çaldıranlı Gazeteci Deniz Fırat Mezarı Başında Anıldı

Çaldıranlı Gazeteci Deniz Fırat Mezarı Başında Anıldı
  • 08 Ağustos 2017 - 23:52
  • 2.236 kez okundu

IŞİD çetelerinin Maxmur Kampı’na yönelik saldırısını takip ettiği sırada, 8 Ağustos 2014 tarihinde yaşamını yitiren gazeteci Deniz Fırat, Çaldıran’ın Hangedik (Xecêxatûn) Mahallesinde bulunan mezarı başında anıldı.

ÇALDIRAN – Anmaya Fırat’ın meslektaşları, ailesi ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu üyeleri katıldı.

Platform Sözcüsü Ayşe Güney, Fırat’ın yaşamının Van’dan Maxmur’a sürgün ve göçlerle geçtiğini ve onun bunu bir mücadeleye dönüştürdüğünü belirtti. Fırat’ın özgürlüğü bir tutku olarak ele aldığını ifade eden Güney, “Deniz son anına kadar kamerasını açık tutarak halkının yaşadığı katliamı tüm dünyaya duyurmuş bir kadın gazetecidir. Biz de onun ardılları olarak Gurbetelli’den aldığı mirası Nujiyan’a taşıyan Deniz’i anıyor ve kamerasının hala açık olduğunu bir kez daha söylüyoruz. Onun bayrağını son nefesimize kadar taşıyacağız” dedi.

Ağabey Seyyat Yıldızhan ise kardeşinin kamerasının katledildiği ana kadar yere düşmediğini hatırlatarak, “Biz aile olarak Deniz’in kamerasını yerde bırakmayacağız” diye konuştu.

Rojava’da gazetecilik yapan kardeşi Binevş Sarya ise Skype aracılığı ile anmaya bağlanarak, “Herkesi selamlıyorum. Orada olmayı çok isterdim. Deniz’i anlatamam. Deniz’den sonra binlerce genç kadın mücadeleye katıldı. Şimdi de bütün genç kadınlar Deniz’in izinde yürüyor” dedi.

Kadınlar Deniz Fırat’ın mezarına güller ve çok sevdiği Van Gölü’nden topladıkları taşları koydu.

Kaynak:Etkin Haber Ajansı 

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ