Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

IŞİD, Yüzlerce Üyesini Eğitip Türkiye’ye Geçirmiş

IŞİD, Yüzlerce Üyesini Eğitip Türkiye’ye Geçirmiş
  • 08 Mayıs 2016 - 15:37
  • 783 kez okundu
Türkiye’nin İçişleri Bakanlığı 51 ilin İstihbarat Şube Müdürlükleri’ne gönderdiği “gizli” ibareli bir yazıda IŞİD’in saldırılarının daha başlamadığı Ocak 2015 itibariyle aralarında patlayıcı eğitimi de alan 3 bin IŞİD’linin saldırı için Türkiye’ye giriş yaptığı iddia edildi.

DİHA’da yer alan habere göre bunlardan bazılarının Avrupa’ya gideceğini bildiren bakanlık, geri kalan IŞİD’lileri ise saldırı planları için Türkiye’de kimi kentlerde konumlandığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı’nın “muhtemel eylem” bağlığıyla 6 Şubat 2015 tarihinde 51 ilin İstihbarat Şube Müdürlükleri’ne gönderdiği yazıda, IŞİD militanlarının Türkiye ve Avrupa’daki bazı hedefle dönük saldırı gerçekleştirmek için Türkiye’ye geldiği bilgisine yer verildi.

Bu kapsamda Ocak 2015 ayı itibariyle 3 bin IŞİD üyesinini Türkiye’ye giriş yaptığı bilgisini istihbarat şube müdürlüklerine bildiren İçişleri Bakanlığı, yazısında söz konusu IŞİD mensuplarının Hatay ve civarıyla, Adana, Ankara, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin muhtelif bölgelerine yerleştiği kaydetti.

Suriye üzerinden Türkiye’ye giriş yapan IŞİD üyelerinden bazılarının Avrupa ülkelerinin Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine saldırılar planladığını ifade eden bakanlık, bunlardan bazılarının alt ve orta seviyede taktik liderler olduğunu, bazılarının da patlayıcı yapımı konusunda eğitimler aldığını aktardı.

Bakanlık, aynı yazıda 3 bin IŞİD’liden bazılarının Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya geçmek üzere Türkiye’den ayrılmaya hazırlandıklarını, Avrupa’ya geçmeyi planlayan IŞİD mensuplarının 18 ve 25 yaş aralığındaki Suriyeli ve Filistlinli erkek şahıslardan oluştuğunu bildirerek, bu kapsamda bu bilgiler ekseninde çalışma yürütülmesi ve geri bildirimde bulunulmasını istedi.

İstihbarat Daire Başkanı Yardımcısı’nın imzasını taşıyan yazı aralarında Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Bursa gibi büyük illerinde bulunduğu 51 ayrı il istihbarat müdürlüklerine gönderildi. O iller ise şöyler: Adana, Ağrı, Aksaray, Ankara, Antalya, Artvin, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Batman, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Erzurum, Antep, Giresun, Hakkari, Hatay, Iğdır, İstanbul, İzmir, Kars, Maraş, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Urfa, Şırnak, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ