Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

İsmail Beşikçi: Kürtler’e Bir Devlet Lazım

İsmail Beşikçi: Kürtler’e Bir Devlet Lazım
  • 07 Mayıs 2016 - 01:08
  • 1.089 kez okundu

Kürtler’e bir devlet lazım, bu yüzden acilen referanduma gidilmeli” diyen Kürtlerin sarı hocası İsmail Beşikçi, “Kürtler referandum yaptığı zaman yüzde 70 oranında olumlu bir sonuç çıkarsa buna kimse buna karşı duramaz” ifadesini kullandı.

Rûdaw’a konuşan İsmail Beşikçi, Kürdistan Bölgesi’nde bağımsızlık referandumuna ilişkin, “Kürtler en kısa zamanda referanduma gitmeli ve referandumun sonuçlarına göre hareket etmeli” ifadelerini kullandı.

Beşikçi “Kürtler neye ihtiyaç duyuyor? Gerek Ortadoğu’da, gerek dünya konumunda neye ihtiyaç duyuyor? Benim kanımca Kürtler bağımsız bir yapı oluşturmalıdır ve bunu kendi ihtiyaçlarına göre değerlendirmelidir.” İfadelerini kullandı.

Beşikçi, “İran’ın, Türkiye’nin, ABD veya Rusya’nın bu konuda neler düşündükleri önemli değildir. Kürtler kendi ihtiyaçlarına göre hareket etmelidir” diye konuştu.

“Kürtler’e bir devlet lazım, bu yüzden acilen referanduma gidilmeli” diyen İsmail Beşikci, “Kürtler referandum yaptığı zaman yüzde 70 oranında olumlu bir sonuç çıkarsa buna kimse buna karşı duramaz” ifadesini kullandı.

“Doğru zaman şimdi değil” tezi kesinlikle yanlıştır diyen Beşikci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“1960’lı yıllarda da bu konu gündeme gelmiş, yine ‘zamanı değil’ denilmişti. Bu çok yanlış bir düşünce. Madem öyle şunu soruyorum; Ne zaman? Doğru zaman dediğiniz tam olarak ne zaman? Bugün değilse ne zaman? Bana göre Kürtler en kısa zamanda referanduma gitmelidir. Doğru zaman tam da bu zaman.”

Beşikçi, “Bugün nüfusu çok küçük olan devletler var; Lüksemburg, Kıbrıs ve Malta gibi. Bu devletler yarımşar milyonlu nüfuslu devletler. Kürtler Ortadoğu’da 50 milyondan fazla. Neden hala küçücük bir statüye sahip değil?” diye sordu.

İsmail Beşikçi, bağımsızlık konusunda  Türkiye veya İran’dan “engelleyici” bir tepki gelmeyeceğini söyledi.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ