Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

İsrail: Teröre Hayır, Kürdistan’a Evet

İsrail: Teröre Hayır, Kürdistan’a Evet
  • 13 Eylül 2017 - 10:01
  • 761 kez okundu

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık girişimini desteklediklerini söyledi.İ Netanyahu bu sözlerle, IKBY’nin bağımsızlık girişimine açık destek veren ilk devlet yöneticisi oldu.

İsrail Başbakanı Benyamin Natanyahu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna destek verdiğini açıkladı. Netanyahu, PKK’yi terör örgütü olarak gördüğünü de belirtti.

Netanyahu’nun açıklaması, İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan’ın PKK’yi terör örgütü olarak görmediklerine dair açıklamasının üzerine geldi. Netanyahu açıklamasında “İsrail, terör örgütü Hamas’ı destekleyen Türkiye’nin aksine PKK’yi bir terör örgütü olarak görüyor ve reddediyor. İsrail terörün her türünü reddetmekle beraber, Kürdistan halkının kendi devletlerine sahip olma yönündeki meşru çabalarını destekliyor” dedi.

İsrail Başbakanı bu sözlerle, IKBY’nin bağımsızlık girişimine açık destek veren ilk devlet yöneticisi oldu.

NE OLMUŞTU?

İsrail’den son günlerde, IKBY’nin bağımsızlık girişimine ilişkin bir dizi açıklama geldi. İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan, ABD’deki Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’ndeki konuşmasında, ”Benim şahsi kanaatime göre PKK terör örgütü değil. Ben böyle görüyorum. İran’a ve bölgedeki istikrarsızlığa baktığınızda, bu bataklığın ortasında istikrarlı ve birleşik bir Kürt oluşumu kötü bir fikir değil” demişti.

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked de bağımsız Kürdistan’a destek verdiklerini söylemişti. (DUVAR)

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ