Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

İsrailli Uzman: Türkiye PYD’ye Saldırırsa…

İsrailli Uzman: Türkiye PYD’ye Saldırırsa…
  • 06 Eylül 2016 - 21:19
  • 15.433 kez okundu
The Jerusalem Post’tan Herb Keinon’a konuşan eski İsrail Başbakanlık Ulusal Güvenlik Konseyi Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Eran Lerman, Türkiye’nin tüm gücüyle PYD’nin üzerine yürümesinin, İsrail nezdinde stratejik bir trajedi olacağını savundu.

İsrail Başbakanlık Ulusal Güvenlik Konseyi Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Eran Lehman, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı ‘Fırat Kalkanı’ harekatını, bölge ve Kudüs için büyük sonuçlar doğurabileceği düşüncesiyle, dikkatle takip ettiklerinin altını çizdi. Lehman, harekatı, “Türk Ordusundan, ABD’nin bölgedeki zayıflayan gücünü ve etkisini gözler önüne seren yeni bir hamle” olarak tarif etti.

20 yılını İsrail askeri istihbaratı içerisinde geçirmiş deneyimli bir bürokrat ve istihbaratçı olan Lerman, ABD ve Türkiye’nin harekat konusundaki koordinasyonuna ilişkin şu görüşleri paylaştı:

“Washington yönetimi her ne kadar Türkiye’nin, IŞİD’in elindeki Cerablus’a yönelik ilk hamlesini desteklemiş olsa da, Türkiye’nin, Kürt güçlerinin ilerleyişini durdurmaya yönelmesi söz konusu desteğin anlamını yitirmesine neden oldu.”

Lerman, “Şayet Türkiye tüm gücüyle Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin üzerine yürürse, bu bizler için ‘rahatsız edici etkileri olan tehlikeli bir sonuç’ ve ‘stratejik bir trajedi olur'” dedi. Lerman ayrıca, İsrail’in, bölgede bir Kürt devletinin inşasıyla ilgili açık tutum alıp almamak konusunda son derece ihtiyatlı olduğunu belirtti.

ABD etkinliğini yitirdi

Aydınlık‘tan Mustafa Birol Guger’in haberine göre, TSK’nın öncelikli olarak YPG’yi hedef almasının, İsrail’in uzun vadeli stratejileriyle çeliştiğini işaret eden Lerman, “Geçtiğimiz yıllarda IŞİD’e karşı cesaretle savaşmış insanlarla duygusal anlamda bir yakınlığımız var. Türklerin, bölgedeki savaşta Kürtlerle mücadeleye öncelik verdiklerini görmek sadece manevi açıdan değil, stratejik olarak da rahatsızlık verici” dedi.

Lerman ayrıca, “Bu hafta bazı isimsiz Pentagon yetkililerinin Türklere, Suriye içlerindeki mücadeleyi Kürt güçlerine yönelttikleri için sitem ettiklerini duymak içler acısı bir durum. Zira Türkler, sonrasında daha da ileri gidip, ABD’nin konuya ilişkin rahatsızlığını umursamaksızın dilediklerini yaptılar. Bu hareket, ABD otoritesinin mevcut durumunu açıkça ortaya koyuyor. Bunun kısa vadede, en azından ABD Başkanı Barack Obama’nın resmi olarak görevden ayrılacağı 20 Ocak tarihine kadar etkileri görülecektir” dedi.

NATO’ya karşı Türkiye’nin çıkarları

Bu bağlamda, ABD’nin bölgesel meselelerde nadiren bugün olduğundan daha az ağırlığa sahip olduğunu savunan Lerman, “Ankara, Suriye’ye yönelik bu yeni hamleyle, ABD’nin bu konuda ne düşündüğünü ya da söylediğini umursamıyoruz mesajı verdi” dedi. Lerman, bir NATO müttefiki olan Türkiye’nin bu harekatla kendi ulusal çıkarlarını öne çıkardığının altını çizdi.

Lehman’a göre, bir çok uluslararası gözlemci, Türkiye’nin düzenlediği harekatın sonuçlarının Esad’ı iktidarda tutmaya yardımcı olacağını öngörmekteyken, Türkiye’nin hamleleri, Esad’ın iktidarda kalmasını savunan Rusya ve İran’ın bölgesel çıkarlarıyla da tam uyum içerisinde.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ