Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Kadıköy Kitap Fuarı’nda Kürt Yayıncılara Yer Verilmedi

Kadıköy Kitap Fuarı’nda Kürt Yayıncılara Yer Verilmedi
  • 04 Haziran 2017 - 19:31
  • 684 kez okundu
Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği 9. Kadıköy Kitap Fuarı’na Kürt yayınevleri Aram ve Avesta ‘yer yok’ denilerek alınmadı.

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği 9. Kadıköy Kitap Fuarı’na Kürt yayınevlerine yer “yer yok” gerekçesi ile yer verilmedi. Kürtçe kitaplar yayınlamakla tanınan Aram Yayınevi ve Avesta Yayınevi’nin fuara katılma talepleri ‘yer yok’ denilerek reddedildi.

Aram ve Avesta Yayınları, Haydarpaşa Garı’nda düzenlenecek 9. Kadıköy Kitap Günleri’ne katılım başvurularının reddedildiğini açıkladı.

Aram Yayınlarından yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl Kadıköy Kitap Fuarı’na katıldıkları belirtilerek, bu yıl yaptıkları başvurunun kabul edilmediği ve gerekçe olarak “yer olmadığı” bahanesinin ileri sürüldüğü bildirildi.

Kadıköy Belediyesi Organizasyon Sorumlusu Ayça Erdoğan ise değerlendirme sürecinde öncelikle etkinliğe geçen yıl katılan yayınevlerine öncelik verildiğini söyledi.

Avesta Yayınevi’nde yapılan açıklamada da başvurularının reddedilmesine gerekçe olarak ‘yer yok’ denildiği bildirildi. Avesta Yayınevi bu yıl ilk defa fuara katılmak için başvuru yapmıştı.

“Politik bir ayrım yapmıyoruz”

CHP’li Kadıköy Belediyesi Organizasyon Sorumlusu Ayça Erdoğan ise değerlendirme sürecinde öncelikle etkinliğe geçen yıl katılan yayınevlerine öncelik verildiğini iddia ederek; “Geçen yıl katılanlara yer verdik öncelikle. Yer sıkıntısı yaşıyoruz. 100’e yakın yayınevi dışarda kaldı. Başka bir nedeni yok bu kararın. Edebiyat ağırlıklı yayınlara yer veriyoruz. Başka bir kriter yok. Politik bir ayrım yapmıyoruz.”

Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirilen Kadıköy Kitap Günleri 2017 yılında 9. kez düzenleniyor. Fuar bu yıl, 3-11 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor.  Bu yıl onur konuğu olarak Füruzan’ı ağırlayacak olan Kadıköy Kitap Günleri’nin etkinlik ve imza programında çeşitli söyleşi, atölye ve dinletilerin gerçekleşiyor.

İstanbul’un Kadıköy İlçe Belediyesi CHP’nin elinde.

IMPNews 

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ