Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Kadın Zabıtalar Tabuları Yıkıyor

Kadın Zabıtalar Tabuları Yıkıyor
  • 08 Aralık 2015 - 10:51
  • 346 kez okundu

Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan 40 kadın zabıta, erkekle özdeşleşen mesleği bütün zorluklarına rağmen severek icra ediyor. Çevrelerinden aldıkları birçok olumsuz tepkiye rağmen mesleklerinden vazgeçmeyen kadınlar, geleneksel algıları kırarak kendilerini topluma benimsettiklerini ifade etti. Belediyenin Zabıta Müdürlüğü’nü de bir kadın yapıyor.

Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan 40 kadın zabıta, “zorlu ama güzel” diye tanımladıkları mesleklerini ve yaşadıklarını anlattı. Erkek egemen sistemin dayattığı rollerden sıyrılma mücadelesi veren kadınlar, aile ve arkadaşlarından aldıkları olumsuz tepkilere rağmen sevgiyle bağlandıkları mesleklerini icra etmeye devam ederek önyargıları kırmayı başardı. Erkeklik ile özdeşleşmiş zabıtalıkta algıları kırdıklarını ifade eden kadınlar, yapıcı ve çözüm odaklı üsluplarıyla erkeklerden daha başarılı olduklarını düşünüyor. Her hafta toplantı alan kadınlar, zabıta müdürlüğünde mesleki ve kadın kimliği üzerine eğitimlere tabi tutuluyor. İlk başlarda biraz zorlansalar da işlerini çok sevdiklerini dile getiren kadınlar, ceza sistemin yerine diyalog ve ikna yöntemlerini kullanarak klasik zabıtacılıktan farklılıklarını ortaya koyuyor.

‘Kadınların her işi yapabileceklerin kanıtladık’

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Şube Müdürü Zeynep Karakoyun, mevcut sistemin kadını eve tıkayan anlayışını reddettiğini belirterek, zabıtalığa başladığını ifade etti. 2008 yılında Zabıta Müdür Yardımcısı olarak atandığını dile getiren Karakoyun, atandığı zaman başarma kaygısı nedeniyle gelgitler yaşadığını ama başarılı olmaya başladığını gördüğünde kaygılarından kurtulduğunu vurguladı. Kadınların her işi yapabileceklerini kadın zabıta ekipleri ile kanıtladıklarını söyleyen Karakoyun, 5 kadın ile başladıkları işte sayılarının 40’a yükseldiğini belirterek, ileriki dönemlerde sayılarını erkekler ile eşitlemeyi hedeflediklerini aktardı.

‘İyiki kadın zabıtalar var’

Nurhan Yıldız adlı zabıta ise bir yılı aşkın süredir sürdürdüğü mesleğine başlarken büyük tedirginlikler yaşadığını ve aile ile arkadaş çevresinden “zabıtalık kadına göre değil” şeklinde birçok olumsuz tepki aldığını söyledi. Ortaya koydukları pratik ile kendilerini ispatlayarak toplumdaki yanlış algıları ve tepkileri kırdıklarını ifade eden Yıldız, “Kendimizi pratiklerimizle ifade ediyoruz. Üslubumuzla aslında zaten birçok şeyi başarabiliyoruz. Esnaflar da bizi gayet ciddiye alıyor. İlk başta esnafın da bize bakış açısı biraz daha kötüydü ama şimdi iyi ki varsınız, iyi ki zabıtada kadın var diyorlar” sözleriyle başarılarını anlattı.

‘Başarılarımız ile algıları kırdık’

Şadiye Demir ise toplumun kadına dayattığı rolün ev işlerinden ve basit işlerden ibaret olduğunu dile getirerek, “İlk başladığım zaman acaba yapabilir miyim diye çok tereddüt ettim. Ama gördümki çokta iyi yapılabiliyor. Bütün alanlarda kadınlar olarak gayet iyiyiz” dedi. İlk başladığı zaman ailesinden ve çevresinden olumsuz tepkiler aldığını ifade eden Demir, erkeklik ile özdeşleşen mesleklerindeki başarıları ile algıları kırarak, kendilerin ispatladıklarını aktardı.

‘Üniformayı giydiğim zaman özgüven kazandım’

Öznur Ercan da diğer kadınlar gibi ilk başlarda mesleğin erkeklik ile özdeşleşmesinden kaynaklı tedirginlikler yaşadığını ifade etti. İşi yapmaya başladığında özgüven kazandığını dile getiren Ercan, zabıtalığı kadınların üslupları ve tarzları ile erkeklerden daha iyi yaptıklarına dikkat çekti. İşten sonra evde kızına da baktığını belirten Ercan, “Ben hem evimde kızıma bakıyorum hem ev işlerini yapıyorum hem de zabıtalık yapıyorum. Erkekler işini yaptıktan sonra eve gidip ayaklarını uzatırken ben aynı zamanda birçok iş yapıyorum” diye konuştu.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ