Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Karar Günü: Türkiye Anayasa İçin Sandık Başına Gidiyor

Karar Günü: Türkiye Anayasa İçin Sandık Başına Gidiyor
  • 16 Nisan 2017 - 00:45
  • 397 kez okundu

Anayasa değişikliğinde sona gelindi. 55 milyon seçmen 18 maddelik anayasa değişikliği için sandık başında olacak.

ANKARA – Türkiye, parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişi öngören, 18 maddelik anayasa değişikliği için sandık başına gidiyor.

Halk oylamasında yurt içinde 166 bin 679 sandıkta, 55 milyon 319 bin 216 seçmen oy kullanacak.

Oy verme işlemi, doğudaki 32 ilde 07.00-16.00, diğer kentlerde 08.00-17.00 saatlerinde yapılacak. Oy verme işleminin erken başlayacağı iller şunlar olacak:

“Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis.”

GÜMRÜK KAPILARINDA OY KULLANMA SÜRECEK

Yurt dışındaki 2 milyon 972 bin 671 seçmen için 57 ülkede, 120 temsilcilikte sandık kuruldu. Bu sandıklar 9 Nisan’da kapatılarak Ankara’ya gönderildi. 1 milyon 326 bin 70 seçmen oy kullandı. Katılım oranı yüzde 40’dan yüzde 44.6’ya yükseldi.

31 gümrük kapısındaki oy verme işlemi ise 16 Nisan saat 17.00’ye kadar sürecek. Temsilciliklerden getirilen sandıklar ve gümrük kapılarında kurulan sandıklar yurt içindeki sandıklarla birlikte eş zamanlı olarak sayılacak.

NASIL OY KULLANILACAK?

Halk oylamasında, “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranlı sarı renkteki zarflar ve beyaz renk üstünde “Evet”, kahverengi renk üstünde “Hayır” ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları ile “tercih” mührü kullanılacak.

Sandık kurulunca verilen, arkasında sandık kurulu mührü bulunan ve kağıdında Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu fligranı bulunan birleşik oy pusulası üzerinde tercih edilen bölüme “Tercih” mührünün basılması yeterli olacak. İki bölüme de mühür basılması, oy pusulasına işaret konulması, oy pusulasının yırtılması, mührün tercih edilen alan dışına basılması durumunda oy pusulası geçersiz olacak.

ysk-pusula

.

ENGELLİLERE ŞABLONLA OY KULLANMA HAKKI

İsteyen görme engelli seçmenler, yanlarında getirdikleri “Oy Pusulası Şablonu” aracılığı ile oylarını kullanabilecek. Bunun dışında engelliler o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilecek.

SADECE KAYITLI SANDIKLARDA OY KULLANILACAK

Sadece kayıtlı olunan sandıklarda oy kullanılabilir. Seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar YSK ve e-devlet uygulamaları aracılığıyla oy kullanacağı sandıkları öğrenebilecek.

KİMLİK BELGENİZİ UNUTMAYIN

Oy kullanırken Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belge gösterilmek zorunda. Kimlik numarası olmayan belge ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi gerekecek.

KABİNE CEP TELEFONU ALINMAYACAK

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilemeyecek. Oy kullanma kabinine girmeden önce bu cihazlar sandık kuruluna bırakılacak.

SIRADA BEKLEYENLER OY KULLANABİLECEK

Oy kullanmanın bitiş saatine gelindiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanabilecek.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Oy verme günü saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

Bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek. (DUVAR)

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ