Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Kaymakam ve Askerden Halka Referandum Tehdidi İddiası

Kaymakam ve Askerden Halka Referandum Tehdidi İddiası
  • 15 Nisan 2017 - 13:28
  • 1.381 kez okundu
Beytüşşebap ilçesine alay komutanı ile gelen bir kaymakamlık yetkilisinin halkı, “Sandıkta gönlümüzü hoş tutun. Aksi takdirde hayvanlarınızı meraya çıkaramazsınız” diye tehdit ettiği bildirildi.

Birgün haber sitesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre; Bitlis, Kars ve Ağrı’da mülki idare amirlerinin yurttaşların Anayasa Değişikliği’ne referandumda ‘Evet’ oyu vermesini sağlamaya yönelik baskılarının ardından bu kez de Şırnak’ta muhtarlara “Sandıkta gönlümüzü hoş tutun yoksa hayvanlarınızı meralarınıza çıkaramayabilirsiniz” denildiği ifade edildi.

Alay komutanları eşliğinde çarşamba günü Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine gelerek muhtarları toplayan bir kaymakamlık yetkilisi tarafından ‘Hayır’ çıkması durumunda halkın güvenliğinin ve ekonomisinin tehlikeye gireceği anlatıldı.

Birlik: Apaçık tehdit

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Beytüşşebap’a yaptığı ziyaretin ardından BirGün’e açıklamalarda bulundu.

Bölgede halkın kaymakamlık yetkilileri ve komutanlar tarafından tehdit edildiğini anlatan Leyla Birlik, “Yaz aylarında yüz bin hayvanın bulunduğu bölgede bir kaymakamlık yetkilisi gelerek, ‘sandıkta gönlümüzü hoş tutun yoksa hayvanlarınızı meralara çıkartamazsınız’ diyor. Bu apaçık bir tehdittir” dedi.

Köylerdeki sandıklar taşındı

Beytüşşebap öğretmen evinde muhtarları ve ihtiyar heyetini toplayan kaymakamlık yetkilisinin hayvancılığı bitirme tehdidiyle sandıktan ‘Evet’ oyu çıkartmaya çalıştığını belirten Birlik, şu ifadeleri kullandı; “Beytüşşebap’ta halka yönelik büyük bir referandum baskısı uzun süredir var. Birçok köydeki sandık, korucu köylerine taşındı. Halkın özgür iradesi ile oy kullanmasının önüne geçmek istiyorlar. Şimdi de güvenliklerinin olmayacağına ve hayvancılıklarını bitirebileceklerine yönelik tehditler savuruyorlar. Muhtarların ve halkın böyle bir sıkıntısı var.”

‘Halkımız kenetlendi’

Tüm tehdit ve sandık birleştirme girişimlerine rağmen halkın kararının net olduğunu ifade eden Birlik, şöyle devam etti; “Beytüşşebap’ta yaptığımız görüşmelerde insanlar, ‘Buraya referandum için geldiyseniz hiç kendinizi yormaya gerek yok. Burası zaten ‘Hayır’ oyu kullanacak’ diyor. Halkımız kenetlendi. Yıllar boyu köyleri yakılarak, sürgün edilerek, hayvanları katledilerek yaşayan insanlar, bu gibi tehditlere alışık. Onlar için herhangi bir sorun olmayacaktır. Sonuç değişmez.”

Kaynak: Hüseyin Şimşek – birgun.net

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ