Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Kemal Kılıçdaroğlu: 15 Temmuz Anmalarına Katılacağız

Kemal Kılıçdaroğlu: 15 Temmuz Anmalarına Katılacağız
  • 07 Temmuz 2017 - 22:32
  • 312 kez okundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişimi anmalarına katılacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Sokağın 15 Temmuz’una sahip çıkıyoruz. 249 şehidimiz, 1000’in üstünde gazimiz var. Anmalar yapılırsa tabi ki katılacağız” dedi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk canlı yayınına katıldı. 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yapılacak anmalara katılacakları belirten Kılıçdaroğlu, “Sokağın 15 Temmuz’una sahip çıkıyoruz. 249 şehidimiz, 1000’in üstünde gazimiz var. Sonuna kadar sahip çıkmaya kararlıyız. Anmalar yapılırsa tabi ki katılacağız” ifadelerini kullandı.

“Adalet Yürüyüşü”ne başlarken sadece bir partinin yürüyüşü olmayacağını söylediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bu bir parti yürüyüşü olmayacak demiştim, olmadı da. Eleştirileri saygıyla karşılıyorum. Lüks karavanda yattığım söyleniyor, karavanın bana sağladığı tek avantaj akşamları uyuyabileceğim yer olması” dedi.

Yürüyüşte iki doktorun kendisine yardımcı olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, “Her yürüyüşten sonra ayaklarımı buzlu suya koyuyorum, dolayısıyla dinleniyorum ve yola devam ediyorum. Bu yürüyüşü daha önce hiç düşünmemiştim. 450 km’lik bir yürüyüş aklıma hiç gelmemişti” diye konuştu.

‘YARGIYA GÜVENİM TEMELDEN SARSILDI’

MİT TIR’ları davasında hapis cezası alan ve tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Öfkem geçmedi. Yargıya olan güvenim temelden sarsıldı. Yargının siyasi otoriteye bağımlı hale getirilmesi ve belli bir merkeze göre karar verilmesi beni derinden sarsıyor. Bu yürüyüşün adının adalet olmasının temel nedeni bu. Belli makamlara belli kişiler yerleştiriliyor. Ve bu kişiler hükümetin istemediği kişiler yargılanırken en ağır cezayı veriyor. Şimdi Enis Bey ne yaptı? Aklın mantığın alacağı şey değil. Elde belge olmadan, bilgi olmadan insanları alıp mahkum etmek, nerede vardır böyle bir adalet düzeni? Ne casusluğu Allah aşkına? Adalete olan güvenimiz temelden sarsılmış halde.”

‘TOPLUMUN ADALETE SUSADIĞINI GÖRDÜK’

Berberoğlu hakkındaki kararı “bardağı taşıran son damla” olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz’dan sonra bütün Türkiye darbeye karşı birleşmiş haldeydi. Yenikapı’ya da gittik. 20 Temmuz’a nasıl geldik? OHAL kararının parlamentodan çıkmasıyla geldik” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarında satır başları şu şekilde:

“Hapisteki akademisyenler için, tutuklu vekiller için hepsi için yürüyoruz. Yürüyüşümüze taşeron işçiler de geldi, Kıbrıs gazileri de geldi. Çocuklar, sanatçılar, engelliler geldi. Köprüde linç edilen askerin ailesi geldi, herkes geldi. Bu yürüyüş adalet isteyen herkes içindir. Toplumun adalete susadığını bu yürüyüşte gördük.”

‘HALK ARASINDA BİR KAVGA YOK’

“Motive olmamı sağlayan çok olay var aslında. Yaşlı kadınlar mesela gelip boynuma sarılıyorlar. Küçük çocuğunu alıp gelenler, anneler… Her görüşten insan var. AK Parti’lisi de var MHP’lisi de var CHP’lisi de var. Haksızlığına uğradığını söyleyen herkes geldi.

Mesela yolda yürüyen bir grup bizi alkışlıyor, aynı gruptan 4-5 kişi de rabia işareti yapıyor. Bunlar arkadaşlar, halk arasında bir kavga yok. Bu yürüyüş Cumhuriyet tarihimizin en barışçıl yürüyüşüdür. Bize eleştiriler yapanlar, yuhalayanlar, taş atanlar, gübre dökenler de oldu. Biz hiçbirisini sorun yapmadık.”

‘TÜRKİYE, KORKU GÖMLEĞİNİ ÇIKARDI’

“Adalet çok yönlü bir kavram. Sadece mahkeme salonlarında aranan bir kavram değil. Tek bir hedef koymadım doğrudur, 20 Temmuz sivil darbesinden sonra topluma giydirilen bir korku gömleği vardı. Türkiye üzerindeki korku gömleğini çıkardı. Artık daha rahat konuşabileceğiz. Bir yürüyüşte on binlerce kişi size refakat ediyorsa o korku gömleğini atmışsınız demektir. Sivil darbeden sonra Türkiye adeta yarı açık cezaevine döndürüldü.”

‘ANAYASAL HAKKIM NE ZAMAN LÜTUF OLDU’

“Partinin genel başkanı diyor ki ‘Ben lütfettiğim için yürüyorsunuz.’ Anayasal hakkım ne zaman birinin lütfu oldu? Demokrasinin ‘d’sinden nasibini alsaydı bunları söylemezdi. ‘Bunlar teröristtir’, 1 kişinin burnu bile kanamadı. Bunlar terörist nedir onu da bilmiyor.

‘BEDEL ÖDEYECEKMİŞİM, KORKUM YOK’

“Efendim ‘adalet sokaklarda aranmaz’. Peki ben onlara sorayım: Demokrasi sokaklarda aranır mı? 15 Temmuz’da demokrasiyi nerede kazandık? Vatandaşları sokağa kim çağırdı? Bu beyefendi çağırdı? Bu ülkeye adalet gelinceye kadar sonuna kadar mücadele edeceğim. Bedel ödeyecekmişin, hiçbir korkum yok.”

‘ÜLKÜCÜ KILIĞINDA SABOTE ETMEK İSTEYEBİLİRLER’

(Bahçeli’nin açıklamalarının sorulması üzerine) “Öncelikle şunu söyleyeyim yanımızda yürüyen çok sayıda ülkücü kardeşimiz var. Ülkünün temelini adalet oluşturur. Adalet olmazsa ülkü olabilir mi? Ben aldığımız duyumlara göre bazı provokasyonlar yapılacağı ve bunun ülkücüler üzerinden yapılabileceğini söyledim. Ülkücüler gelecek burayı provoke edecek diye bir düşüncem yok. Ülkücüler vatanlarını, bayraklarını, halkını severler. Birileri ülkücü kılığı altında bu yürüyüşü sabote etmek isteyebilir dedim.”

‘GÜLEN’LE BEN GÖRÜŞMEDİM’

(Yürüyüşte FETÖ iddiası) “Terör suçtur, etrafımızda bir sürü polis var. Tutuklasalardı. Ben Fetullah Gülen ile oturup görüşmedim, birlikte fotoğraf çektirmedim, ne olur ABD’den dön demedim.

Dediler ki 17-25 Aralık’ta öğrendik yalan. 2004’te brifing verildi. FETÖ’nün bütün elemanlarını devletin en duyarlı makamlarına yerleştirdiler. Milli Eğitim’i tamamen teslim etmişlerdi. Siz ne istediniz de vermedik diyen bunlar değil miydi? Bizi suçluyorlar, insanda biraz ahlak olur. Ben kendime güveniyorum. Beni suçlamak istiyorlarsa yürekleri varsa otururlar bir televizyon programında konuşuruz.”

‘BÜYÜKADA’DAKİ GÖZALTILARA ŞAŞIRMADIM’

“Büyükada’da Birleşmiş Milletler, çeşitli örgütlerdeki temsilcilerin gözaltına alınmasına şaşırmadım. Adalet yok demokrasi yok böyle bir tablo ortaya çıktı.”

‘AP’NİN KARARINI DOĞRU BULMUYORUM’

“Avrupa Parlamentosu’nun (AP) aldığı kararı doğru bulmuyorum. Avrupa Parlamentosu’nun adil davranmasını istiyorum. Türkiye tek partiden ibaret değildir. Daha sağduyulu davranmalarını talep ediyorum.”

‘İÇTÜZÜK KONUSUNDA ÖN YARGILI DEĞİLİZ’

“AK Parti ve MHP’nin içtüzük görüşmeleri ile ilgili olarak, değişiklikleri henüz görmedim. Ön yargılı değiliz. Ama parlamentoda milletvekillerinin kürsüde çıkıp konuşması lazım. Bizi Meclis’te konuşturmazlarsa nerede konuşacağız? Adaleti sağlayana kadar bütün alanları zorlayacağız.

’15 TEMMUZ ANMALARINA KATILACAĞIZ’

“İki tane 15 Temmuz var. Biri sokağın diğeri sarayın. Sokağın 15 Temmuz’una sahip çıkıyoruz. 249 şehidimiz, 1000’in üstünde gazimiz var. Sonuna kadar sahip çıkmaya kararlıyız. Ama bir de sarayın 15 Temmuz’u var. Darbe girişimini fırsat bilip 20 Temmuz’da sivil darbe yaptılar. Anmalar yapılırsa tabi ki katılacağız.”

‘YENİKAPI RUHUNA ONLAR İHANET ETTİ’

“Yenikapı’ya da gittim tabi ki, 12 madde halinde neler yapılması gerektiğini söyledim. Yenikapı ruhuna ihanet edenler onlar.”

‘ŞIK, ‘İMAMIN ORDUSU’NU YAZDI, FETÖ’CÜ DİYE İÇERİ ALDILAR’

“Ahmet Şık ‘İmamın ordusu’ diye kitap yazdı, o zaman içeri aldılar, şimdi sen FETÖ’cüsün diye içeri atıyorlar. Ya akıl mantık, böyle bir şey olabilir mi?”

‘MAHKEMELERE GÜVENMİYORUM’

“Hakimlerin sağlıklı karar vereceğini sanmıyorum. Hakimler hakim değil, savcılar savcı değil. Sadece siyasal iktidarın beklentilerine göre karar veriyorlar. Şu açıklıkla söyleniyor, şu kişiyi şu kadar süre içerde tutacaksın. Kimse kusura bakmasın mahkemelere güvenmiyorum.

‘1940’LARIN ALMANYASINA GELDİK’

(Erdoğan’ın açıklamalarına cevap verdi) “Düşünmesine gerek yok, talimat verdiğini söylüyor zaten. Evrensel bir kural vardır, kimin suçlu olup olmadığına siyasetçi karar vermez, ancak hakim verebilir. Bir ülkenin başbakanı, cumhurbaşkanı ya da muhalefet partisinin başkanı şu kişi suçludur diye bir açıklama yapamaz, yetkisi yoktur. Kararı hakim verir. Şimdi siz diyorsunuz ki ağır mahkumiyetler çıkacağına inanıyorum. Yani diyorsun ki ‘bu kararı alın’. 1940’ların Almanyasına geldik.”(DUVAR )

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ