Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Kemalist İslamcılık

Kemalist İslamcılık
  • 11 Kasım 2017 - 22:24
  • 427 kez okundu

Türklük ve Beka’yı Kürd’ün sırtından bir trajediye dönüştürmek; bize fısıldanan yeni ve esas okumalara pencere açar mahiyettedir.

Kemalist İslamcılığın şifreleri TÜRKLÜK VE BEKA’dır.

Nitakim Yusuf Akçura 1904’te Mısır’da yayımlanan “Türk” adlı gazetede çıkan Üç Tarz-ı Siyaset makalesinde Türklük ve Beka meselesini ortaya koyarken Türk devlet geleneğinin ne kadar pragmatik bir zihne sahip olduğunu ortaya koymuştur. Türk’ün bekası için birbirlerinden ideolojik olarak çok farklı üç tarz-ı siyaseti “Osmanlıcılık, Pan İslamizm ve Türkcülük”ü masaya yatırmıştır.

1900’lerin başında bu üç yaklaşımın birbirleriyle çok oydaşmayan taraflarının olmasından kaynaklı onlardan birini tercih etme zorunluluğu vardı. Zaten cumhuriyetin ilanı ile birlikte Mustafa Kemal öncülüğünde “Türkcülük” diğer iki akımı geride bırakmış, kafatasçı bir anlayışla Mahmut Esat bozkurtlara kafa tası ölçümleri yaptırılmış, hakiki Türklük için laboratuvarlar kurulmuştur. Kürtler başta olmak üzere diğer tüm halklar Türklüğün demir çekici ile yüzyıl boyunca dövülmüş ve halen dövülmeye devam edilmektedir.

Bu gün;

Anıt kabre giden Aslanlı yolda “islamcıların, Osmanlıcıların ve Türkçülerin hep birlikte coşkuyla yürüdüğünü gördüğümüzde Akçura’dan yüzyıl sonra aslında üç tarz-ı siyasetin esasta birleştiğini çok net görmek mümkündü.

Tüm bu siyasetler birleşmiş iken; çıban başı Kürdü dışarda bırakmak olmazdı!

8502382.jpg

Türklük ve Beka’yı Kürd’ün sırtından bir trajediye dönüştürmek; bize fısıldanan yeni ve esas okumalara pencere açar mahiyettedir.

Baş örtüsülü bir bayana Kürtçe, Türklerin atasına ağıt yaktırılması çok anlamlıydı. Sanıldığının tersine bu ağıt Ata Türk’e değil Kürdistan’da İslamcılığın naaşına okunmuş Fatiha idi.

Baş örtülü hanımefendinin ağıdı aslında Kürdistan’da bir daha ayağa kalkamayacak, egemenlerin Kürdistan’daki son bağının koptuğunun çok kötü ve çok trajik hazırlanmış bir draması idi.

Bu trajik dramı tekrar tekrar izledim.

Göz yaşlarım durdukları yerde tutunamadılar. Ağıt çok acıklıydı. İyi izlemediyseniz bir daha izleyin. Baş örtülü bayan Atatürk’e ağıt yakmıyor.

Acıyla inleyen bir keman gibi kendisine ağlıyor, inliyor sanki.

Mustafa kemal’i söylerken ne kadar iğreti kalıyor…

Baş örtülü bayanın başının üzerine getirilen Atatürk portresine bir daha bakın.

Hakikat olmayanın, kendisini hakikat kılmak için gözümüze gözümüze sokulması değilse nedir. Hakikat sadedir, üstten bakmaz. Ama portre hem abartılı hem de üstten bakıyor.

Çok acıklı; demek ki ağıdın sözleri çok değişse de söylediği esas değişmiyor.

Acıyla inleyen bir keman gibi kendisine ağlıyor, inliyor sanki

Kürt inlesin!

Ne de olsa; “Türke durmak yaraşmaz Türk önde Türk ileri”..

Murat Bozdemir Yazdı…

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Mehmedi dedi ki:

    Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Genel geçer ahlaki kriterlere uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz

YORUM YAZ