Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Kerkük İl Meclisi Karıştı

Kerkük İl Meclisi Karıştı
  • 09 Ekim 2017 - 11:48
  • 2.122 kez okundu

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumu için sandık kurulan Kerkük’te, il meclisi içindeki tartışma derinleşiyor. İl Meclisi’nde çoğunluğu oluşturan Kürt üyeler bundan sonra Erbil’in kararlarına bağlı olacaklarını söylerken, Türkmen vekiller buna karşı.

Irak’ta Bağdat ile Erbil arasındaki tartışmalı bölgelerin en önemlisi sayılan petrol zengini Kerkük’te, bağımsızlık referandumu için sandık kurulması sonrası il meclisinde gerilim yaşanıyor. İl Meclisi’nde çoğunluğu oluşturan Kardeşlik Listesi’nin lideri Muhammed Kemal, artık Erbil’in kararlarını dikkate alacaklarını savundu. Kemal, “Kerkük’te referandum düzenledik. Referandum kanununa göre Kürdistan Bölgesi’ne bağlıyız. Kürdistan parlamentosunun kararalrına bağlı olacağız. Irak parlamentosunun kararlarına değil” dedi.

İl Meclisi’ndeki Türkmen listesinin lideri Ali Mehdi ise ise KDP,KYB, Komünist Parti ve bazı Türkmenlerden oluşan Kardeşlik Listesi’ne tepki gösterdi. Mehdi, Kardeşlik Listesi’nin ele geçirdiğini savunduğu il meclisinin feshedilmesini istedi. Türkmen üye, “İl Meclisi Kerkük’ün değil, Kardeşlik Listesi’nin meclisi haline geldi. Irak parlamentosunun ve hükümetinin aldığı kararları destekliyoruz”diye konuştu.

Arap üyelerden Ramla Ubedi ise ani kararlar alınmaması için uyarıda bulundu. Fesih talebine karşı çıkan Ubedi, “Bu mesele daha fazla sorunluluk gerektiriyor çünkü durum tehlikeli ve vilayette kaos yaratacak” dedi.

NE OLMUŞTU?

Petrol zengini Kerkük, Erbil ile Bağdat arasındaki en önemli anlaşmazlık konularından biri. İki tarafın da üzerinde hak iddia ettiği kentin statüsünün belirlenmesi için, Irak’ın anayasasının 140’ınca maddesine göre 2007 yılı son bulmadan referandum düzenlenmesi bekleniyordu. Ancak bu referandum yapılmadı; Kürtler de Bağdat’ı Kerkük’ü kaybetmemek için oylamayı ertelemekle suçladı. 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumunda ise İl Meclisi’nin çoğunluk kararıyla Kerkük’te de sandık kuruldu. (DUVAR )

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ