Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Kerkük Polis Müdürünün Kürtçe Konuşmasına Engel

Kerkük Polis Müdürünün Kürtçe Konuşmasına Engel
  • 17 Ekim 2017 - 16:55
  • 1.502 kez okundu

Kürtçe’nin Irak Anayasası’nda resmi dil sayılmasına rağmen, Kerkük’ün Kürt polis müdürü Xetab Ömer’in basın toplantısında Kürtçe konuşmasına izin verilmedi. Ömer’i engelleyen Iraklı general Ümran, “Kendisi daha sonra basın mensuplarıyla bir araya gelecek” dedi.

Kerkük’ün Kürt polis müdürü Xetab Ömer’in kentte yaşananlara ilişkin basın toplantısında Kürtçe konuşmasına izin verilmedi. Iraklı bir general, Ömer’in üç kez Kürtçe demeç verme girişimini engelledi.

Kürtçe’nin Irak Anayasası’nda resmi dil sayılmasına rağmen yapılan engelleme, Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin Kerkük ‘e vekaleten atadığı vali Rakam Said Ali Cuburi, Doğu Dicle Operasyonlar Komutanı Ali Fazıl Ümran ve Ömer’in ortak basın toplantısında yaşandı.

Rudaw’ın aktardığına göre, Kerkük’ün mevcut durumunun anlatıldığı toplantıda Ömer üç kez Kürtçe demeç vermek istedi ancak buna izin verilmedi. Doğu Dicle Operasyonlar Komutanı Ali Fazıl Ümran, Ömer’in Kürtçe talebini kabul etmeyerek, “Kendisi daha sonra basın mensuplarıyla bir araya gelecek” dedi.

Ümran konuşmasında, Kerkük’e hizmet için geldiklerini ve evlerini terkeden Kerküklülerin geri dönmesi için çağrı yaptı. (Kaynak: Rudaw)

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ