Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Kerkük’te Kontrol Sağlandı!

Kerkük’te Kontrol Sağlandı!
  • 22 Ekim 2016 - 16:28
  • 1.755 kez okundu

Kerkük Polisi Genel Müdürü, Kerkük’teki durumun tamamen kontrol altına alındığını duyurdu ve şehir merkezine gizlenen IŞİD teröristlerinin hepsinin öldürüldüğünü açıkladı.

K24’te yer alan habere göre; Kerkük Polisi Genel Müdürü General Xetab Ömer, basın toplantısında yaptığı konuşmada, geçen gece Kerkük kent merkezine sızarak saldırılarda bulunan IŞİD teröristlerinin büyük çoğunluğunun öldürüldüğünü, bazılarının üzerlerindeki bombayı patlatarak intihar saldırısı gerçekleştirdiğini, bazılarının ise sağ yakalandığını sonuç olarak hepsinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Kent merkezine sızan teröristlerin sayısına ilişkin de bilgi veren Ömer, “Elimizde olan ilk verilere göre 48 kişi oldukları tahmin ediliyor.” dedi.

Teröristlerin kente nasıl sızdıklarıyla alakalı konuşan Ömer, “Şehrimizde 600 bin sığınmacı kalıyor. Onların arasından sızmış olabilirler ya da özel olarak gönderilmiş de olabilirler. Ancak gelmişler ve vatandaşların evlerine kadar sızabilmişler. Geniş çaplı soruşturmadan sonra ayrıntılar kamuoyuyla paylaşılacaktır.” sözlerini kullandı.

Kerkük Valisi: Kentte kontrol sağlandı!

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Kerkük’te dün başlayan çatışmaların bu sabah sona erdiğini söyledi. Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, kentte dün yaşanan saldırıya  ilişkin basın açıklaması yaptı.

Necmeddin Kerim, “Kerkük’te dün 35-50 dolayında IŞİD’li saldırıda bulundu. IŞİD’in saldırı ihtimalini değerlendiriyorduk ancak ne zaman saldırı yapacağını bilmiyorduk” dedi.

Kentte kontrolün sağlandığını söyleyen Necmeddin Kerim, “Kerkük halkından ricamdır; şüpheli kişileri lütfen güvenlik güçlerine bildirin. IŞİD dün olduğu gibi, bugün ve yarın da uyuyan hücrelerle tekrar saldırıya geçebilir” ifadelerini kullandı.

Kerkük’teki Araplardan IŞİD teröristlerine yardım!

Arapların yoğunlukla yaşadığı Domiz Mahallesi’nde Rûdaw’a konuşan bir görgü tanığı, “Kendi gözlerimle gördüm, kapıları çalıp IŞİD militanı olduklarını söyleyip destek istiyorlardı” dedi.

Bir güvenlik yetkilisi, “100 dolayında IŞİD’linin kente girdiği söyleniyor. Çatışmalarda çoğu öldürüldü. Şimdi bazılarının evlerde saklanmış olma ihtimali değerlendiriliyor” şeklinde konuştu.

Kentteki bir peşmerge komutanı ise Kerkük’ün saat 22.00 itibariyle kontrol altına alındığını, bazı IŞİD’lilerin saklanmış olma ihitmaline karşı Araplara ait evlerin tek tek arandığını ifade etti.

Öte yandan bu sabah saatlerinde Kerkük’e girmek üzere harekete geçen Peşmerge konvoyuna Arap mahallerindeki bazı evlerden ateş açılması söz konusu iddiaların ne denli doğru olabileceğini kanıtlıyor.

 

 

Ne olmuştu?

21 Ekim’de saat 03.00 sıralarında Kerkük merkez ve Dubız ilçesine saldıran IŞİD’liler resmi kurumları ele geçirmeye çalıştı. Dubız ilçesindeki elektrik santraline girmeye çalışan IŞİD’liler, 3’ü İran uyruklu, 9’u Arap 12 santral çalışanını öldürdü.

Gün boyu süren çatışmalarda çok sayıda IŞİD’li öldürüldü. Örgüt üyelerinin açtığı ateşte bazı vatandaşlar ve asayiş görevlileri şehit düşerken, çok sayıda kişi de yaralandı.

İki otel ve bir kreşte sıkıştırılan IŞİD’liler, akşam saatlerinde etkisiz hale getirildi. Kreşteki IŞİD’lileri koalisyon uçakları bombalarken, otel çevresini kuşatan güvenlik güçlerine sivil halk ve gönüllü peşmergeler de destek verdi.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ