Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

  • 15 Aralık 2015 - 10:32
  • 164 kez okundu

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’li mevkidaşı Kerry’yle yapacağı görüşme öncesinde, Suriye krizinin Moskova ve Washington’ın sürekli ilgisini gerektirdiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirecekleri görüşme öncesinde kameraların karşısına geçti.

​Lavrov, Suriye’deki krizin çözüm sürecinde hâlâ bazı sorular olduğunu ve bunları bugün Kerry’le konuşmak istediğini söyledi. “Bu süreç ABD ve Rusya’nın sürekli olarak dikkatini gerektiriyor’ ‘ ifadelerini kullanan Lavrov, Kerry ile terörizmle mücadele konusunu da detaylı biçimde görüşeceğini belirtti.

Kerry de ülkesi ve Rusya’nın, IŞİD’in tüm ülkeler için tehdit oluşturduğu konusunda hemfikir olduğunu vurguladı. Kerry, Rusya’nın Suriye görüşmelerine önemli bir katkı sağladığını da ifade etti.

‘TERÖR ÖRGÜTÜ LİSTESİ HAZIRLAYACAKLAR’

Bununla birlikte Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Lavrov’la Kerry’nin bugünkü görüşmelerinde Suriye’deki hangi grupların ‘terörist’, hangilerinin ‘ılımlı muhalif’ sayılacağı konusunda anlaşmaya varmaya çalışacağını söylemişti. Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan Suriye görüşmelerinde terörist grupların listesinin hazırlanması, böylece Suriye hükümetiyle yapılacak görüşmelerde hangi grupların dışlanacağının belirlenmesine karar verilmişti.

PUTİN’LE DE GÖRÜŞECEK

Diğer taraftan Kerry’nin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le de bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Kerry’nin bu yılki ikinci Rusya ziyareti olma özelliği taşıyan bu temas, New York’ta 18 Aralık’ta yapılması beklenen uluslararası Suriye toplantıları öncesinde gerçekleşmesi nedeniyle de önem taşıyor.

Sputnik

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ