Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,70 / Satış: 3,71
€ EURO → Alış: 4,34 / Satış: 4,36

Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’dan Son Referandum Anketi Açıklaması

Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’dan Son Referandum Anketi Açıklaması
  • 14 Nisan 2017 - 22:22
  • 1.330 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandum öncesinde son anket sonuçlarını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandum öncesinde katıldığı son canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, referandum için yapılan bir ankette çıkan sonucun yüzde 53 ‘hayır’ olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümet kanadından son güne kadar anket sonucu paylaşılmamasına karşın, referanduma 2 gün kala ‘evet’ yoğunluklu yayınlanan anket sonuçlarına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Bundan 1 hafta önce hükümetin strateji uyguladığını, son hafta anket maniplasyonu yapacağını söylemiştim. Kararsız yurttaşları sandığa gitmemesine yönelik bir strateji kullanılıyor. Sandığa gidildiği sürece ‘hayır’ çıkacak. Demokratik bir ülke olmak istiyorsak sandığa gidip oy kullanmak çok önemli. Yapılan bir parti seçimi değil. Tek adamlık rejimi ile parlamenter demokratik rejim arasında bir seçim yapılacak. Referandumun ardından ‘bütün baskılara karşı halk demokrasiden yana tavrını koydu’ diyerek yeni süreci yaratacağız” dedi.

“Şu an yüzde 53”

CHP’nin elindeki araştırma verilerini de paylaşan Kılıçdaroğlu, “En son gelen tahmin ‘hayır’ oylarının yüzde 53 civarında olduğu. Bunun içerisinde gizli oy dediğimiz, ‘acaba hayır dersem başıma birşey gelir mi’ diye düşünen kitle de var. Sandığa gidiş ne kadar fazla olursa ‘evet’ ile ‘hayır’ arasındaki fark, ‘hayır’ lehine o kadar fazla olacak” diye konuştu.

Erdoğan, ‘Evet’ lehinde farklı bir netice gelebilir

Şu an itibarıyla tüm araştırma gruplarından bize gelenler, hepsi de hemen hemen olumsuzu hiç yok, hepsi ‘evet’ istikametinde. Ama bakıyorsunuz aralarında birer, ikişer, üçer puan var. Bunların içerisinde açık ara olanlar da var. Pazar günü öyle zannediyorum ki, çok çok farklı bir netice de ‘evet’ lehinde gelebilir. ‘Evet’ lehinde çıkacak olan bu netice, milli iradenin bu yeni yönetim sistemini ne denli benimsediğini de ortaya koyacaktır. Oran, 55’in altında gösterenler de var, 55-60 aralığında gösterenler de var.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 16 Nisan’da oylanacak anayasa referandumuna saatler kala TRT canlı yayınında konuşuyor.

Referandum anketlerine değinen Erdoğan kendilerine gelen tüm anketlerde ‘Evet’in önde olduğunu söyledi. “Evet’i 55 altı gösteren anketlerde var, 55-60 arası gösteren anketlerde var” ifadesini kullanan Erdoğan, ‘Hayır’ın verimsiz bir kampanya dönemi geçirdiğini iddia etti.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ