Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Kılıçdaroğlu’ndan 10 Maddelik ‘Taksim Manifestosu’

Kılıçdaroğlu’ndan 10 Maddelik ‘Taksim Manifestosu’
  • 24 Temmuz 2016 - 19:06
  • 292 kez okundu

Taksim’deki “Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi”nde konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 10 maddelik bir bildiri okudu. Kılıçdaroğlu, “Taksim Manifestosu” adlı bildiride, darbe girişimi karşısında ortak bir tavır alındığını ifade etti. CHP lideri, “Balyoz ve Ergenekon’da itibarını kaybedenlerin iadei itibarı herkesin sorumluluğudur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu (CHP), partisinin çağrısıyla çok sayıda kurum ve partinin de katıldığı “Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi”nde konuşuyor.

Kılıçdaroğlu, Taksim Meydanı’ndaki mitingde “Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi tarihinde yerini alacaktır” dediği 10 maddelik “Taksim Manifestosu” adlı bir bildiri okudu.

Kılıçdaroğlu’nun okuduğu 10 maddelik “Taksim Manifestosu” bildirisi şöyle:

1- 15 Temmuz darbe girişimi parlementer demokrasimize yapılmıştır. TBMM bombalanmış. Bu darbelerin sorumlularını varsa iç ve dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz.

2- Bütün siyasal partiler darbe girişimine karşı çıkmış. Demokrasi konusunda Türkiye’de ortak payda oluşmuştur.

3- Hür türlü darbeye ve her türlü vesayete karşı çıkmak tem demokratların, bu ülkeye namus borcudur. Hep birlikte ve her zaman ne darbe, ne dikta yaşasın demokrasi demeliyiz

4- Parlamenter sistemimize yapılan darbe girişimi halkın direnme hakkını kulanmasıyla, ayrı bir anlam ve boyut kazanmıştır. Direnme hakkı demokrasiyi korumanın meşru bir yolu olarak ortaya çıkmıştır.

5- Demokratik laik sosyal hukuk devleti ilkesinin Türkiuye için ne kadar yaşamsal olduğu ortaya çıkmıştır.

6- Bu darbe girişimi güçler ayrılığı ilkesinin demokrasimizin güvencesi olduğunu ortaya koymuştur.

7- Balyoz, Ergenekon gibi davalarda mahkum edilen insanların iadeyi itibari verilmelidir.

8- Bu darbe girişimi, devlet yönetiminin liyakata  dayanması gerektiğini ortaya koymuştur. Devletin yeniden inşası zorunludur.

9- İnancı kimliği ne olursa olsun, bu ülkenin güzel insanları özgürce gezebilmelidir. 15 Temmuz darbe girişimi 3. sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir sorundur. Türkiye tümüyle darbe hukukundan arınmalıdır.

10- Devlet kinle. öfkeyle yönetilmez. Darbe girişiminde bulunanlar hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalınarak yargılanmalıdır. İşkence, kötü muamele devleti darbecilerle aynı duruma düşürür.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, okuduğu bildirinin ardından bunu meydandakilere ellerini kaldırtarak oylattı.

İMC

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ