Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

“kırmızı Çizgileri Asla Değişmeyecek”

“kırmızı Çizgileri Asla Değişmeyecek”
  • 06 Haziran 2017 - 12:33
  • 535 kez okundu

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin 2016’yı darbe girişimine rağmen yüzde 2.9 büyümeyle kapattığını belirterek, “Yaşanan iyileşmelerin de etkisiyle 2017’yi hedefimiz olan yüzde 4.2’nin üzerinde bir büyümeyle kapatacağız” dedi.

AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin kırmızı çizgilerinin belli olduğunu belirterek, “Bunlar asla değişmeyecek” dedi.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

TEK HANELİ ENFLASYON: Dolar düşüşünü sürdürüyor. Bütün bunlar yabancı yatırımcının ülkemize olan güvenini teyit ediyor. 2017’yi yüzde 4.2 olan hedefimizin üzerinde bir büyümeyle kapatacağız. Enflasyon da tek haneleri düşecek yıl sonuna kadar. İstihdam seferberliği ile 1.2 milyon işsize iş bulduk. Hedefimiz yüzde 12 olan işsizliği de tek haneli rakamlara indirmek.

KATAR KRİZİ: Türkiye’nin çıkarlarına halel gelmeyecek.

KIDEM TAZMİNATI: Gerek kıdem tazminatı, gerek çalışma hayatıyla ilgili alacağımız tüm kararları olgunlaştırmadan önce mutlaka sosyal taraflarla biraraya geleceğiz. Onlarla uzlaşma yolunu sonuna kadar arayacağız. Çalışanlarımızın hiçbirinin kazanılmış hakkına halel getirmeyiz. Buna kıdem tazminatı da dahil. Çalışma hayatının reformlara ihtiyacı var. Reform, geriye götürmek demek değil, ileriye götürmektir. Çalışanlarımız merak etmesin.

ZEYTİNLİKLERİN SANAYİYE AÇILMASI: 15 yılda 100 milyon olan zeytin ağacı sayısı 172 milyona çıktı. Zeytinyağı üretiminde dünya ikincisiyiz. Peki getirilen düzenleme ne? Zeytin alanı olarak bilinen yerlerde geçmişte bir takım yanlış uygulamalarla sanayi tesisleri yapılmış. Dolayısıyla o alanlar zeytinlik olarak kullanılamaz hale getirilmiş. Bununla ilgili düzenleme yaptık. Zeytin alanlarının 3 kilometre yakınına kadar asla bir tesis yapılamayacak. 3 kilometreden sonrası için de 11 kişilik komisyondan geçip bakanlığa gelirse bakılacak. Bakanlıkta da ‘zeytinlik mi önemli sanayi tesisi mi?’ diye değerlendirilecek. Meseleyi abartmamak lazım.

 

DARBE DAVALARI: FETÖ davaları başladı. Şu anda 27 ilimizde 132 dava ile sürüyor. Sanki bu darbeyi başka ülkeden birileri yapıp gitmiş gibi inkar ediyorlar. Hangi yalana başvururlarsa başvursunlar, bu alçak girişimi gizleyemeyecekler ve mutlaka hesabını verecekler. Şehit yakınları ve gazilerimiz, onların yalan ifadelerine bakarak asla üzülmesinler. (İdam sloganları üzerine) Cezalarını en ağır şekilde alacaklar. Ama sabredeceğiz, Türkiye bir hukuk devleti.

UYUM YASALARI: İçtüzük olmak üzere uyum yasalarını çıkarmayı hedefliyoruz. İçtüzüğün imkanlarını kötüye kullanmak Meclis’in çalışmasını engellemekle kalmıyorlar, vatandaşımızın beklediği yasaları geciktiriyor.
(DUVAR )

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ