Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Kışanak ve Anlı’nın Tutuklanması Van’da Protesto Edildi

Kışanak ve Anlı’nın Tutuklanması Van’da Protesto Edildi
  • 31 Ekim 2016 - 12:42
  • 550 kez okundu

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanması Van’da DİSK öncülüğünde yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

 

Artan baskı politikaları, gözaltı ve tutuklamaları protesto etmek amacıyla DİSK öncülüğünde Van Sanat Sokağında yapılan basın açıklamasına DBP Van İl Eş Başkanı Sevinç Şeker, HDP Van İl Yöneticileri, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan,  DİSK Van Şubesi Eş Başkanları Emine Bozkurt,  Ömer Tekin, KJA Aktivistleri, Belediye Meclis Üyeleri, HDP-DBP İlçe Örgütleri, Barış Anneleri Meclisi Üyeleri ve halk katıldı.

 

Basın açıklamasını yapan DİSK Van Şube Başkanı Ömer Tekin, “ Amed  Büyükşehir Eş Başkanlarının korsanvari bir şekilde tutuklanması, belediye binasına yönelik abluka ve işgal girişimi halkımızın iradesine ve kazanımlarına yönelik girişimi bardağı taşıran son damla olarak gördüğümüzü ifade etmek isteriz. Bu temelde biz emekçiler olarak kendi hakikatımızı yani toplumculuğu esas alan bir noktada mücadelemizi en düzeye yükselteceğiz. Belediyelere atanan kim olursa olsun asla ve asla meşru görmeyeceğiz. Biz tarihte Hızır paşanın pir sultana yaptığını unutmadık. Bürokratlarımızı da   kendi devşirmelerinizi de alın başınıza çalın diyoruz. Bugünden itibaren halkımızın iradesinin yanında yer alacağımızı belirtiyoruz.  Kışanak, Anlı ve tüm siyasi tutsaklar serbest bırakılsın.” Dedi.

 

Tekin’in ardından söz alan HDP Van Milletvekili Lezgin Botan ise,  “ Amed Belediye Eş Başkanlarının tutuklanmasını kınıyoruz. Bunu yaparak elinize ne geçecek, halkı böyle sindireceğinizi mi sanıyorsunuz. Biz devrimci bir halkız. Bu baskılarınıza boyun eğecek değiliz, sizden korkan sizin gibi olsun. Daha tutuklama çıkmadan yandaş basın Kışanak’ın tutuklandığını yazıyor. Kararı önce yandaş medya veriyor, hakimler onaylıyor. Bu bize 2009 KCK davalarını hatırlattı. Ama zulmünüz fayda etmeyecek.” Diye konuştu.

 

Açıklamanın ardından kitle ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları atarak dağıldı.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ