Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Koalisyon Sözcüsü’nden, Kerkük’teki ABD Askerlerine Hakkında Açıklama

Koalisyon Sözcüsü’nden, Kerkük’teki ABD Askerlerine Hakkında Açıklama
  • 29 Kasım 2017 - 20:07
  • 948 kez okundu
ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon tarafından yapılan açıklamada Irak’taki Amerikalı askerlerin Irak hükümetinin bilgisi dahilinde konuşlandığını dile getirdi.

Koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon tarafından Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada Uluslararası Koalisyon güçleri bünyesindeki bir birliğin Irak’taki hareketliliğinin Irak hükümetinin bilgisi ve operasyonel talebi doğrultusunda gerçekleştiği dile getirildi.

Albay Dillon’ın Twitter üzerinden yaptığı bu açıklama, spesifik olarak Kerkük’teki 40 zırhlı araçtan oluşan ABD’li askerlerle ilgili bir açıklama gibi görünmese de, açıklamanın bugün basına yansıyan ABD birlikleri ile ilgili haberlerin hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

IŞİD’in Irak’ta ele geçirdiği toprakları kaybetmesi ve büyük çaplı savaş operasyonu ihtiyacının azalması nedeniyle Koalisyon’un Irak Güvenlik güçlerini bundan sonra nasıl destekleyeceğinin gözden geçirildiği dile getirilen açıklamada, IŞİD karşıtı savaşın henüz bitmediği ve IŞİD yenilinceye kadar mücadelenin kararlılık içinde sürdürüleceği vurgulandı.

40 zırhlı araçlık ABD konvoyu Kerkük’e ulaştı

Irak Parlamentosu Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) parlamenteri Muhammed Osman ile Kerkük Pirdê Cephesi Peşmerge Komutanı Dr. Kemal Kerkûkî bugün ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, Amerikalı bir gücün Kerkük’e konuşlandığını dile getirdiler.

Dr. Kemal Kerkûkî, söz konusu ABD askerlerinin Musul’un Geyara kentinden Kerkük’ün Dûbiz kentine geldiklerini oradan da Keywan askeri üssüne ulaştıklarını söyledi.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ