Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,70 / Satış: 3,71
€ EURO → Alış: 4,34 / Satış: 4,36

Körfez Ülkelerinden YPG’ye Destek Kararı

Körfez Ülkelerinden YPG’ye Destek Kararı
  • 20 Haziran 2017 - 00:18
  • 3.957 kez okundu
Körfez’deki Arap ülkeleri, Şii Haşdi Şabi milislerinin Suriye-Irak sınırındaki ilerlemesini durdurmak için YPG’ye siyasi, askeri ve mali olarak destek verme kararı aldı. 

Körfez’deki Arap ülkeleri, İran tarafından desteklenen Şii Haşdi Şabi milislerinin Suriye-Irak sınırındaki ilerlemesini durdurmak için bölgede konuşlanacak YPG güçlerinin siyasi, askeri ve mali olarak desteklenmesini kararlaştırdı.

ABD liderliğinde bir araya gelen Körfez ülkeleri, İran’ın organize ettiği ve Irak Ordusu’nın bir parçası olan Haşdi Şabi milislerinin Suriye-Irak sınırında hakimiyet kurmasını engellemek için bölgede konuşlanacak YPG güçlerinin desteklenmesi kararı aldı.

Süleymaniye’den yayın yapan NRT TV’nin haberine göre ABD, İngiltere, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri temsilcileri ile PYD Lideri Salih Müslim başkanlığındaki bir Kürd heyeti ile bir araya geldi. Toplantıda Haşdi Şabi milisleri ve Suriye güçlerinin Suriye-Irak-Ürdün sınırı boyunca ilerlemesinin durdurulmasının konuşulduğu toplantıda YPG’nin desteklenmesine karar verildi.

Ürdün-Suriye-Irak sınırının kesişim noktası olan El Tanaf bölgesine konuşlandırılması kararlaştırılan YPG ve YPJ güçlerine toplantıya katılan ABD, İngiltere, Suudi Arabistan, Ürdün ve BAE temsilcileri tarafından askeri ve mali yardım yapılması kararlaştırıldı.

Toplantıda Rojava Kürdistan’ının ekonomisini canlandırmak amacıyla Ürdün sınırından bir ticaret güzergahı oluşturulması da kararlaştırıldı.

Bilindiği üzere, önceki gün ABD Özel Kuvvetleri, Irak ile Suriye sınırındaki El Tanaf sınır kapısına yerleşmişti. Suriye ile Irak’ın 600 KM’lik sınır hatının 200 KM’si YPG güçlerinin denetiminde bulunuyor.

IMPNews 

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ