Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Kulat: Anketlerdeki HDP Oyuna Güvenmiyorum

Kulat: Anketlerdeki HDP Oyuna Güvenmiyorum
  • 11 Kasım 2017 - 11:28
  • 2.230 kez okundu

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat 2019 seçimlerine yönelik anketleri değerlendirdi. AK Parti’nin yaşadığı sorunları anlatırken gençlik içinde güç kaybedildiğini belirten Kulat, “bu durumu en iyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gördüğünü” söyledi. Kulat, anketlerde partilerin aldığı oyları değerlendirirken HDP’nin oyunun tam yansımadığını düşündüğünü belirtti.

Kamuoyu araştırmaları yapan MAK Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, güncel politik gelişmelerle anketlerdeki oy oranları arasındaki ilişkiye dikkat çekti. Anketlerde AK Parti oy oranının 7 Haziran düzeyinde olduğunu, belediye başkanlarına yönelik operasyonların anlatılamadığını ve ilk kez AK Parti seçmeninin oy verebileceği bir sağ alternatif (İYİ Parti) bulunduğunu belirtti. “Erdoğan tüm bunları görüyor ve bu nedenle muhalefeti de kendisi yapıyor” diyen Kulat, anket ve ölçümler çerçevesinde AK Parti’deki son gelişmeler, İYİ Parti’nin etkisi, baraj tartışmaları ve 2019’a ilişkin olarak Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e şu açıklamaları yaptı:

HDP OYUNA GÜVENMİYORUM: Biz son anketimizi İYİ Parti kurulmadan bir hafta önce yaptık. AK Parti’nin oyu yüzde 41’lerde. Yüzde 41.6 düzeyinde görülüyor. CHP yüzde 23.5. MHP barajın altında yüzde 7’ler civarında. Partisi kurulmadığı halde Meral Akşener’in partisini de sorduk. O da yüzde 5’lerin üzerinde. Yüzde 15’lerde kararsız var. HDP de barajın altında görünüyor ama ben özellikle HDP’nin asıl oyunun olduğu Güneydoğu’daki anketlerde verilen cevapların sağlığına güvenmiyorum. Çünkü korku var. O nedenle anketlerde HDP’nin durumunun tam sağlıklı olmadığını düşünüyorum.

İYİ PARTİ’NİN POTANSİYELİ: Ankette daha önce verdikleri partiye oy vermezlerse kime oy vereceklerini sorduk. Burada İYİ Parti’nin potansiyeli ortaya çıkıyor. İYİ Parti, MHP’li seçmenden aldığı desteğe ek olarak AK Partililerin ve CHP’lilerin yüzde 15 düzeyindeki seçmeni tarafından sıcak bir şekilde yakından izleniyor. Ancak bu kesimlerden oy alıp almayacağı göstereceği performansa bağlı.

İSTİFALAR ANLATILAMADI: Başta Kadir Topbaş ve Melih Gökçek olmak üzere belediye başkanlarının istifa ettirilmesi, parti seçmenine anlatılamadı. Parti yönetimi henüz bu istifaya zorlamaları izah edemedi. Bunun sıkıntısı parti teşkilatlarında yaşanıyor. Buna ek olarak büyük bir tedirginlik var. Diğer belediyelerde de var, teşkilatta da var. Bir tür diken üzerinde durumu. Çünkü onlar da alınabilecekleri endişesi içinde. Bu belediye başkanları FETÖ’cü müydü, yoksa yolsuzluktan mı alındılar? Bu sorunun cevabı verilemedi. Her ikisinden de alındılarsa neden yargının harekete geçirilmediği, bu kadar yaygın soruşturmalara rağmen neden belediyeler için yargının harekete geçirilmediği sorusu var. Partide dağınıklık var ve bu seçmene mutsuzluk olarak yansıyor.

AK PARTİLİ GENÇLER ÜNİVERSİTE KONSEYLERİNİ KAYBEDİYOR: AK Parti’nin en önemli sorunlarından biri de genç seçmenler. AK Parti seçme yaşının ardından seçilme yaşını da 18’e düşürmesine rağmen gençlerin teveccühünü göremiyor. Genç seçmenler arasında AK Parti zayıflamış durumda. Üniversitelerde öğrenci konseyleri var. Benim duyumlarıma göre AK Partili gençler üniversitelerdeki bu seçimleri kaybediyorlar. Anketlerde gösteriyor ki gençler arasında AK Partililik, bir prestij değil. Tüm bu sorunlarla birlikte İYİ Parti’nin asıl işlevi, AK Partili seçmen için 15 yıllık iktidar süresince ilk kez bir alternatifin ortaya çıkması. Türkiye’de sağın alternatifi sağ, solun alternatifi de soldur. Bu nedenle AK Partili seçmen için İYİ Parti ilk kez oy verebileceği bir alternatiftir. Üstelik AK Parti’nin iktidara geldiği dönem gibi asabı bozuk bir seçmen grubu var ve bu seçmenler, yeni bir parti beklentisi içindeler.

EN İYİ ERDOĞAN GÖRÜYOR: Bu durumu en iyi anlayan şu anda Cumhurbaşkanı Erdoğan. Partinin zaaf alanlarını görüyor. Örneğin Meral Akşener’i ve İYİ Parti’yi görmezden geliyor, onlarla ilgili bilerek cümle kurmuyor. Yok farz ediyor. Ama başka şeyler yapıyor. Örneğin son günlerdeki Atatürkçülük mesajları, 10 Kasım pankartları doğrudan bunlarla ilgili. Yine şehircilikle ilgili açıklamaları var. Özeleştiri anlamındaki açıklamaları var. Partideki durumu gördüğü için partiyle bağları azalmış seçmeni tutmak ve yeni seçmen kazanmak için iktidardayken muhalefetini de kendi yapıyor.(DUVAR)

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ