Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani’den Qaladizê Mesajı

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani’den Qaladizê Mesajı
  • 25 Nisan 2017 - 06:41
  • 1.700 kez okundu
Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Qaladizê kent merkezi ve Süleymaniye Üniversitesinin Irak savaş uçakları tarafından bombalanmasının yıl dönümünde bir mesaj yayınladı.

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Qaladizê halkının yaşam biçimi ve iradesi ile Kürdistan’daki bilim merkezlerinin düşmanın hedefi olduğunu ama Qaladizê halkının iradesinin kazandığını söyledi.

Başkan Barzani mesajında:

Qaladizê kenti ve Süleymaniye Üniversitesinin bombalanmasının 43’üncü yıl dönümünde, bu saldırılarda şehit düşen insanlarımızla birlikte tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyorum.

Qaladizê , Kürdistan direnişinin ve iradesinin merkezidir. Düşman, bombardıman ve ardından kenti harabeye çevirerek Qaladizê halkının iradesini kıracağını, burada yaşamı bitirip Kürdistan devrimini bitireceğini zannetti.

Ama Qaladizê halkı yaşamı ve üretimi ile düşmana boyun bükmedi. Yaşamı ve iradesiyle ölümün ve yıkımın kazanmasına izin vermedi.

Başı dik Kaladıze halkının kahramanlığı ve direnişçi iradesine bin selam olsun.”

Irak Baas Hükümetine ait savaş uçaklarının 24 Nisan 1974’te Süleymaniye’nin Qaladizê ilçesini bombalaması sonucu 467 vatandaş şehit düştü.

43 yıl önceki bombardımanda şehit düşenlerin bir kısmı Süleymaniye Üniversitesi’nin öğrenci ve hocalarıydı. Çünkü o dönem, Baas’ın korkusundan üniversite Qaladizê ilçesine taşınmıştı.

1982’de katliam anması yapan Qaladizêliler bir kez daha Baas’ın saldırısına uğradı. Burada da 2 kadın şehit düştü, çok sayıda vatandaş da yaralandı.

Baas Hükümeti katliamlarla yetinmeyerek 1989 yılında halkı zorla yerleşim birimlerinde topladı. İnsanların yaşadığı bölgeler ise yerle bir edildi.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ