Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Alternatifi Resmen Reddetti

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Alternatifi Resmen Reddetti
  • 18 Eylül 2017 - 11:32
  • 423 kez okundu

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY), bağımsızlık referandumunun ertelenmesi için ABD, İngiltere ve BM tarafından sunulan alternatif hakkında resmi açıklama da geldi: Referandum yapılacak, sunulan öneriler halkımızı ikna edecek garantileri içermiyor.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumuna alternatif olarak ABD, İngiltere ve BM tarafından öneriyi reddetti. Açıklamada, önerilen alternatifin Kürdistan halkını referandumu ertelemeye ikna edecek ‘gerekli garanti’leri içermediği belirtildi.

Bölgesel yönetimin Yüksek Referandum Konseyi’nden dün gece yapılan açıklamada, ABD, İngiltere ve BM’nin alternatif önermelerinin memnuniyetle karşılandığı belirtilse de şu ifadeler kullanıldı: “Referandum süreci devam edecek çünkü şu ana dek sunulan öneriler halkımızı tatmin ve ikna edecek türden gerekli garantileri içermiyor.”

Açıklamada, ‘Kürdistan halkının bir devlete sahip olma hakkına ulaşmak için uluslararası toplumla görüşmelerin yapıcı ve sorumlu bir ruhla süreceği’ de belirtildi.

NE OLMUŞTU?

ABD, İngiltere ve BM yetkililerinden oluşan bir heyetin geçen hafta IKBY Başkanı Mesud Barzani’ye referandumun ertelenmesi için bir ‘alternatif’ sunması tartışma yaratmıştı. Barzani’nin ofisinden yapılan ilk açıklamada alternatifin değerlendirildiği belirtilse de, Iraklı Kürt lider saatler sonra referamdumun düzenleneceğini ve kendilerine tatmin edici bir alternatif sunulmadığını söylemişti. Bu açıklamaların ardından, Beyaz Saray ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Barzani’yi oylamayı ertelemeye çağırdı.

Hafta içinde Bağdat’taki merkezi parlamento da referandumun engellenmesi kararı almış ve Başbakan Haydar Abadi’ye bu yönde girişimlerde bulunması için yetki vermişti. (DUVAR )

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ