Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Bağdat’a Yedi Öneri Sundu

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Bağdat’a Yedi Öneri Sundu
  • 04 Kasım 2017 - 17:09
  • 1.208 kez okundu

Erbil, Bağdat’la krizin yatıştırılması için yedi maddelik bir öneri hazırladı. Sınırlara ortak güç konuşlandırılmasını da içeren öneriler için Bağdat’tan yanıt bekleniyor.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin, Bağdat’la sınır geriliminin sonlandırılması amacıyla yedi öneri içeren bir plan sunduğu açıklandı. Bağdat’la askeri müzakereleri yürüten heyetin üyelerinden Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, yedi maddelik listeye yanıt beklediklerini söyledi.

Rudaw’a konuşan Yaver, “Kürdistan Bölgesi’yle Irak hükümeti arasında perşembe günü Musul’da yapılan son görüşmede her iki taraf da görüşmeler için yedişer maddelik taslaklar hazırlamıştı. Tarafların birbirlerinin taslaklarını okumasından ve bizim Kürt siyasi liderliğinin onayını almamızdan sonra, Irak’a yedi maddelik nihai bir belge sunduk ve şu an yanıtlarını bekliyoruz” dedi.

Yaver, nihai önerilerinin içeriği hakkında “Belge, tartışmalı bölgelere ortak güçlerin konuşlandırılmasını, bu gücün kaç kişiden oluşması gerektiğini ve onları kimin komuta edeceğini içeriyor” dedi. Yaver, Kürt tarafının ‘sınır geçişlerine sivil kontrol ve koalisyon güçlerinin konuşlandırılmasını’ önerdiğini de söyledi. (DUVAR )

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ