Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki Uluslararası Gözlemcilerden Açıklama

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki Uluslararası Gözlemcilerden Açıklama
  • 26 Eylül 2017 - 16:51
  • 1.983 kez okundu

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin dün gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumunu izleyen uluslararası gözlemciler Erbil’de açıklama yaptı. Uluslararası gözlemciler, referandum öncesi propaganda döneminin tamamen özgür bir ortamda, referandumun ise demokratik standartlar içinde gerçekleştiğini savundu.

Lehte veya aleyhte hiç kimseye baskı yapıldığına dair herhangi bir tespitlerinin olmadığını, oy sayımında da herhangi bir usulsüzlüğe rastlanmadığını duyurdu.

Oylamanın düzenli ve programlı ilerlediğini ve sandığa giden insanlara yönelik herhangi bir baskıyla karşılaşılmadığını ifade eden gözlemciler, “İnsanların referandumda oylarını verirken herhangi bir baskıya maruz kalmadığını ve sandığa özgür iradelerini yansıttıklarını gördük. Oy verenlerin seçimleri konusunda özgür olduğuna şahit olduk” açıklamasında bulundu.

Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Vesna Pusic, “Kürdistan’daki bağımsızlık referandumunu gözlemle ile görevlendirildik. Elimizdeki sonuçlara göre %72 oy kullanma hakkı olanlar oy kullanma işlemine katılım sağlamış. Çok özgür bir şekilde oy kullanma merkezlerini ziyaret ettik. Kürdistan halkının ilgisi çok fazlaydı. Gözlemlediğim Erbil ve Soran’daki oy merkezlerinde kadın, erkek, Müslüman, Hristiyan, Ezdiler, tartışmalı Kürdistani bölgelerdeki Kürdistanlılar ve Peşmerge oy verme işlemlerine katıldılar” dedi.

Avusturya Avrupa Parlamentosu Üyesi Franz Obermayr, Kürdistan Bölgesi’nin Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu’nu tebrik ederek referandumdaki planlama ve organize için “büyük başarı” ifadesini kullandı. Obermayr, “İnsanlar özgür ve barış içinde oy kullanabiliyorlardı” ifadelerini kullandı.

Fransa eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner,  Kürdistan Yüksek Seçimi ve Referandum Kurulu’nun başarılı bir referandum çalışması yürüttüğünü, referandumun başarılı bir şekilde, eksiksiz gerçekleştiğini söyledi.

(Kaynak: Basnews)

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ