Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Kürdistan Bölgesi Başkanı Barzani’den Arap Birliği’ne Referandum Cevabı

Kürdistan Bölgesi Başkanı Barzani’den Arap Birliği’ne Referandum Cevabı
  • 10 Eylül 2017 - 00:31
  • 777 kez okundu

Başkan Mesud Barzani, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’ın “Referandumun ertelenme” talebine, “Referandum ertelenmeyecek ve zamanında yapılacak” yanıtını verdiği bildirildi.

 

ERBİL-  Kürdistan Bölgesi Başkanı Barzani, bu akşam Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ve berberindeki heyeti kabul etti.Başkanlıktan yapılan açıklamada, görüşmede Erbil – Bağdat arasındaki ilişkilerin yanı sıra Kürdistan Bölgesi’nde 25 Eylül’de yapılacak referandumun masaya yatırıldığı belirtildi.

Başkan Barzani, Irak ile Kürdistan Bölgesi’nin arasında güvenin kalmadığını belirterek, “Bu yüzden Kürdistan halkı referandum kararını verdi” dedi.

Ahmed Ebu Gayt, IŞİD’in yenilgiye uğratılması konusunda Peşmerge Güçleri’ne teşekkür ederek Musul zaferinden dolayı Başkan Barzani’yi tebrik etti.

Arap Birliği Genel Sekreteri, “Kürdistan Bölgesi’nin Arap Birliği için önemlidir ve bölgenin istikrarlı ve güçlü olmasını arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.

Başkan Barzani’nin kendisine gönderdiği mektup üzerinde ziyareti gerçekleştirdiğini dile getiren Ebu Gayt, Kürdistan halkının başına gelen kötülüklere hatırlatarak, şunları söyledi:

“Sorunları, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın geleceğini görüşmek için geldim. Kürdistan Bölgesi’nin Arap Birliği için önemlidir ve birik Kürdistan halkı korunmasını arzu ediyor. Bir arada yaşamaları için Kürdistan Bölgesi ile Irak’a bir fırsat daha verilmeli.”

Arap Birliği Genel Sekreteri’nin “Referandumu bir süre ertelenmesi” ve “uluslararası toplumun gözetiminde Erbil – Bağdat arasında müzakerelerin başlatılmasını” talep etti.

IŞİD’e karşı savaşa değinen Barzani, “Silah olmaması halde ve kötü ekonomik şartlara rağmen peşmerge canıyla IŞİD efsanesini püskürttü. Bu Kürdistan halkın için gurur kaynağı. Terörle mücadele çok yönlü çaba gerektirir. Düşüncenin yanı sıra aynı zaman toplumsal ve ekonomik olarak teröre karşı mücadele verilmeli” diye belirtti.

Başkan Barzani, “Referandum, kolayca ertelenecek kişisel bir karar değil. Bu Kürdistan halk ve siyasi partilerin kararıdır. Referandum zamanında yapılacak” dedi.

Kürdistan halkı ile Irak devletinin ortak tarihine dikkat çeken Barzani, “Başarısız tecrübelere göre, tarihte ortaklık uygulanmadı. Uzlaşı, anayasa ve anlaşmalar da ihlal edildi. Bu yüzden Kürdistan halkı referandum kararını verdi” ifadesini kullandı. ( (Rûdaw)

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ