Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden ABD’nin Çağrısına Yanıt!

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden ABD’nin Çağrısına Yanıt!
  • 21 Ekim 2017 - 10:35
  • 2.457 kez okundu
Kürdistan Bölgesi Hükümeti, ABD Dıişleri Bakanlığı’nın Erbil-Kerkük karayolu üzerindeki Pirdê ilçesinde meydana gelen çatışmalara ilişkin yaptığı açıklamayı olumlu karşıladıklarını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, ABD, Irak’ın kuzeyinde Altınköprü (Pirdê)kasabası civarında yaşandığı belirtilen şiddet olaylarından dolayı endişelidir. Durumu yakından izliyoruz. Tüm taraflara şiddeti ve provokatif hareketleri sona erdirme çağrısı yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.Nauert, Irak merkezi hükümetine, federal güçlerin tartışmalı bölgelerdeki eylemlerini sınırlandırması çağrısı yaptı.

Sözkonusu açıklamaya Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden olumlu yanıt geldi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cuma günü (20. 10. 2017) ABD Dışişleri Bakanlığı ABD hükümeti adına bir açıklama yaparak Peşmerge Güçleri ve Irak güçleri arasında tartışmalı bölgeler ile Pirdê’de yaşanan şiddeti ve provokatif hareketleri sona erdirme çağrısı yaparak, tarafların diyaloğa girmesini istedi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasını olumlu karşılamaktadır.

Hükümet, Peşmerge Güçleri ile Irak güçleri aarasında yaşanan şiddeti ve provokatif hareketleri sona erdirme çağrısını olumlu karşılıyor,  yaşanan savaşın sona erdirilmesi Irak güleri ile Peşmerge arasındaki koalisyonun gözetiminde oluşturduğu işbirliğinin sürdürülmesinden yanadır.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, yaşanan krizin çözümü için Irak Anayasası çerçevesinde Bağdat’ın hiçbir ‘önkoşul ’ önesürmeksizin  hıazla diyaloğa başlamasını istemektedir.”

21.10.2017

Kürdistan Bölgesi Hükümeti

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ