Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Kürdistan Bölgesi, IŞİD Zulmünden Kaçanlar İçin Güvenli Bir Sığınak

Kürdistan Bölgesi, IŞİD Zulmünden Kaçanlar İçin Güvenli Bir Sığınak
  • 22 Mayıs 2016 - 13:13
  • 364 kez okundu
Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kontrolü altında bulunan bölgelerden kaçan yüzlerce sivil Kürdistan Bölgesi’nde Peşmerge güçlerine sığınırken, IŞİD teröristlerinin Musul’da 3 genci Kürdistan Peşmerge güçlerine casusluk suçlamasıyla infaz ettiği öğrenildi.

Cumartesi günü IŞİD’in Irak’taki başkenti Musul’un güneyindeki bölgelerden kaçmayı başaran yaklaşık 350 Arap sığınmacının Maxmur bölgesine ulaşarak Kürdistan Peşmerge güçlerine sığındıkları öğrenildi.

Sığınmacıların büyük çoğunluğunun kadın, çocuk ve yaşlılardan oluştuğunu dile getiren Maxmur bölgesindeki Peşmerge yetkilileri, imkanları doğrultusunda kendilerine yardımda bulunduklarını dile getirdi.

Peşmerge yetkilileri, Arap sığınmacıların barınak, gıda ve temel ihtiyaç malzemeleri ihtiyaçlarının tedarik edildiği ve Maxmur bölgesinde bulunan Karaw kasabasında, IŞİD tehdidinden uzak güven içinde yaşama geçtiklerini dile getirdiler.

IŞİD’in kontrolü altında bulunan bölgelerde yaşamak zorunda kalan binlerce insan kaçmak için bir fırsat arayışındalar. Sadece Cumartesi günü Musul’dan kaçıp Kürdistan Bölgesi’ne sığınan sığınmacı sayısının 500’ü aştığı dile getiriliyor.

IŞİD’in baskıcı yönetimi altında bunalan Musul’dan güvenli bölge olarak görülen Kürdistan Bölgesi’ne doğru kaçışlar son dönemde gittikçe artış gösteriyor. Sığınmacılar, güvenli bir sığınak olarak gördükleri Peşmerge mevzi ve karargahlarına doğru yöneliyorlar.

Karaw kasabasında geçici olarak iskan edilen Arap sığınmacıların en kısa süre içerisinde Maxmur bölgesindeki Dibkeh kampına transfer edilecekleri de gelen bilgiler arasında.

IŞİD Peşmerge’ye casusluk yaptığı gerekçesiyle 3 sivilin başını kesti

Bu arada Musul’da Peşmerge güçlerine casusluk yaptıkları suçlamasıyla 3 kişinin Cumartesi günü (dün) başları kesilmek suretiyle katledildikleri öğrenildi.

Görgü tanıkları ve yerel aktivistlerin medya kaynaklarına verdiği bilgilere göre, Musul’un güneyinde bulunan Qayyara mahallesine bağlı Safina köyüne kaçmaya çalışan 3 kişi Cuma günü IŞİD teröristleri tarafından yakalandı.

IŞİD’in Musul’daki Şeriat Mahkemesi’ne yargılanan 3 genç erkek, hakkında örgüte ait önemli bilgileri Kürdistan Peşmerge güçlerine vermekle suçlanarak infaz kararı verildi.

3 kurban Musul merkezde yüzlerce insanın bulunduğu kalabalık bir meydanda kafaları kesilerek infaz edildiler.

Ara News, Iraqi News

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ