Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Kurdistan Bölgesi’nin Resmi Sitesinden Görüşme ile İlgili Açıklama Yapıldı

Kurdistan Bölgesi’nin Resmi Sitesinden Görüşme ile İlgili Açıklama Yapıldı
  • 21 Eylül 2016 - 19:32
  • 2.698 kez okundu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki HDP heyetinin, başkent Erbil’de Başkan Mesud Barzani ile yaptığı görüşmeye ilişkin, Başkanlık resmi sitesinden bir açıklama yayınlandı.

Açıklamada Başkan Mesud Barzani’nin, başkanlığını HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın yaptığı ve aralarında bazı Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin de bulunduğu Halkın Demokrasi Partisi (HDP) heyeti tarafından ziyaret edildiği belirtildi.

Açıklamada Diyarbakır Belediye eski Başkanı Kürt vekil Osman Baydemir’in de HDP heyetinde yer aldığının özellikle vurgulanması dikkat çekti.

Başkan Barzani’nin HDP heyetini sıcak bir şekilde karşıladığı belirtilen açıklamada, Barzani’nin Türkiye hükümeti ile Kürtler arasındaki barış görüşmelerinin Kürt ve Türk halkının faydasına olacak bir şekilde devam etmesini umut ettiğine vurguda bulunuldu.

Açıklamada, Başkan Barzani’nin Türkiye’deki Kürtlerin kültürel ve politik haklarını ancak barış görüşmeleri vasıtasıyla elde edebileceklerine dikkat çekildi.

Açıklamada, Başkan Barzani’nin Kürdistan Bölgesi’nin Türkiye’deki tüm insanların refahı ve huzuru için barış sürecini güçlendirmeleri hususunda Türk Hükümeti ile Kürt politik güçlerini sürekli olarak ikna etmeye çalıştığı vurgusu dile getirildi.

Türkiye’deki barış sürecini destekleyen geçmiş ve mevcut girişimleri için Başkan Barzani’ye teşekkür eden HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Kürtlerin hakları için mücadelenin Kürt ve Türklerin yaşamları pahasına değil, Ankara’daki Parlamento binasında siyasal yöntemlerle verilmesi gerektiğini vurguladı.

Kurdistan Bölgesi’nin Irak ve Şam Islam Devleti (IŞİD) teröristlerine karşı verdikleri savaş üzerinde de görüş alışverişinde bulunan Başkan Barzani ile Demirtaş, Batı Kürdistan’daki durum üzerine de değerlendirmelerde bulundular ve Rojava halkının daha parlak bir geleceğe sahip olmaları için umutlarını vurguladılar.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ