Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Kürdistan Din Alimleri Birliği’nden “Evet” Çağrısı

Kürdistan Din Alimleri Birliği’nden “Evet” Çağrısı
  • 18 Eylül 2017 - 20:49
  • 1.030 kez okundu

Kürdistan Din Alimleri Birliği, bağımsızlık referandumu ile ilgili yayınladığı fetvada Kürdistan halkına seslenerek halktan 25 Eylül’de esaretten kurtuluş ve özgürlük için “evet” demelerini istedi.

 

“Bağımsızlık yolunda referandumun hükmü” başlığıyla yayınlanan fetvada, Kürdistan haklının bağımsızlığının İslam’ın şer-i hukukuyla ürtüşmediğini dile getirenlerin büyük bir gaflet içerisinde bulunduklarının altı çizildi.

Kürdistan Din Alimleri Birliği Fetva Yüksek Kurulu tarafından yayımlanan fetvada Kürdistan’ın bağımsızlığının İslam’ın şer-i hukukunun gereği olduğu vurgulanarak şu ifadeler kullanıldı:

“Kürd bağımsızlığı ve devleti için yapılacak halk oylaması, İslam’ın şer-i hukukuyla ters düşmemektedir, tam tersi bu hak arayışı şer-i hukukun gereğidir. Kürt bağımsızlığı için yapılacak halk oylaması Kürt halkının İslam Ümmeti’nden ayrılığı anlamına gelmez, getirilemez. İslam alemi içerisinde tarihi süreç içerisinde diğer ülkelerden ayrılıp bağımsızlığını ilan eden diğer Müslüman ülkelerin bağımsızlıklarını ilan etmeleri ardından İslam Ümmetinden ayrılmadıkları gibi Kürtler de bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra ümmetten ayrılmayacaklar.”

Kürdistan’da bağımsızlık amacıyla gerçekleştirilecek halk oylamasının İslam’ın şer-i hukukunun bir gereği olduğunun belirtildiği fetvada, “Kürdistan halkının her ferdinin esaretten kurtuluş ve bağımsızlık için referandumda “evet” demesi gerekir. Bu, onun en doğal hakkıdır.” denildi.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ