Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

Kurtulmuş ve Baydemir’in ‘Gelecek’ Diyaloğu

Kurtulmuş ve Baydemir’in ‘Gelecek’ Diyaloğu
  • 26 Nisan 2017 - 14:02
  • 1.637 kez okundu

Gazeteci Murat Çelik, ‘Kurtulmuş-Baydemir sohbeti’ başlıklı yazısında ikili arasında dün geçen konuşmayı yazdı. İki siyasetçinin ortak temennisi dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 55’inci kuruluş yıldönümü töreninde karşılaşan HDP Sözcüsü Osman Baydemir’le Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş arasında geçen diyaloğu Vatan gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Çelik köşesine taşıdı. Çelik, “Kurtulmuş- Baydemir sohbeti” başlıklı yazısında, ikilinin kısa sohbetini aktardı.

Murat Çelik, “Baydemir’in bu girişi üzerine söz sırası Numan Kurtulmuş’taydı” diyerek ikili arasında geçen konuşmayı öyle aktardı:

– Sayın Baydemir, çok uğraştık biliyorsunuz. Defalarca söyledik, örgütle aranıza mesafe koyun diye. Ama olmadı maalesef. Yapamadınız… Yazık oldu, yazık ettiniz.

Osman Baydemir’in bu sözlere yanıtı şöyle oldu:

– Sayın Bakan, beni tanıyorsunuz. Vallahi, billahi, tillahi çok uğraştık. 18 yerde miting yaptık Selahattin Başkan (Demirtaş) ile birlikte. ‘Yapmayın, etmeyin’ dedik. ‘Bedeli biz ödeyelim’ dedik ama iki taraf da izin vermedi.

Kurtulmuş araya girdi:

– Örgüt izin vermedi.

Baydemir devam etti:

– Örgüt de… Ama iki taraf da izin vermedi maalesef.

Kurtulmuş bir kez daha aldı sözü:

– Ben o dönemde size alan yaratmak için açıklama yaptım, biliyorsunuz. ‘Böyle bir ortamda HDP’nin Meclis’te olması şanstır’ dedim.

‘Biliyorum’ dedi Osman Baydemir:

– Öyle ama dediğim gibi, iki taraf da izin vermedi ve işte geldiğimiz nokta bu oldu. Şimdi bedeli yine biz ödüyoruz.

Ben adeta bir tenis maçı izler gibi bir Baydemir’e, bir Kurtulmuş’a dönerek takip ediyordum bu diyaloğu.

‘Pekiyi ne olacak’ diye sordum ikisine birden.

Soruyla eş zamanlı olarak iki taraftan da benzer yanıtlar geldi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş ‘Neyse, bakalım… O dönem geçti, bir fırsat kaçtı ama şimdi artık geleceğe bakmamız lâzım. Bir şeyler yapmak lâzım’ derken HDP Şanlıurfa Milletvekili Baydemir de, ‘Aynen öyle’ dedi ‘Bir şeyler yapmak lâzım.’

Anayasa Mahkemesi binasındaki bu birkaç dakikalık sohbet, yakın gelecek için bir işaret, bir ışık niteliğinde midir bilemiyorum ama umarım öyledir, öyle olur.”

DUVAR

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ