Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,70 / Satış: 3,71
€ EURO → Alış: 4,34 / Satış: 4,36

Kuveytli Arap Alimi’nden Kürtlere Övgü ve Referandum Açıklaması

Kuveytli Arap Alimi’nden Kürtlere Övgü ve Referandum Açıklaması
  • 04 Ekim 2017 - 22:34
  • 2.502 kez okundu

Kuveytli Arap alimi Tarık es-Süveydan, referandumdan dolayı Kürdistan Bölgesi’ne uygulanan ablukanın Gazze ve Katar’a uygulanan abluka gibi kabul görülebilirliğinin olmadığını söyledi.

Rudaw’da yer alan habere göre Kuveytli alim es-Süveydan, sosyal medya hesabından yapıtığı açıklamada, “Kürtler merhametli bir millettir. Kürtler, İslam ümmeti için büyük fedakarlıklarda bulunmalarına rağmen, Selahaddin Eyyubi gibi cesur kahramanlara sahip oldukları halde, tarih boyunca çok zulüm gördüler” dedi.

Kürdistan’ın; Irak, Türkiye, İran ve Suriye arasında bölündüğünü vurgulayan Arap alim, şunları söyledi:

“Uzun bekleyiş ve kendilerine karşı yapılan büyük zulümden sonra Kürtler, içinde yaşadıkları durumu ve hakları konusunda dünyayı uyarma amaçlı, bağımsızlık amacıyla seçime gitti (fiili olarak bağımsızlığı ilan etmediler).”

Süveydan, “Şimdi Kürdistan’a uygunlan ablukanın, Gazze ve Katar’a uygulanan abluka gibi kabul görülebilirliği yok. Bu milletlere zarar verir, kin ve nefret tohumları eker” ifadesini kullandı.

Sorunların diyalogla çözülebileceğini vurgulayan alim, “Ülke kaynaklarının adil bir şekilde paylaşımını esas alan bir diyalog. Ülkenin güçlü kalmasını ve milletlerin kendi kaderini tayin etme hakkın sağlayan bir diyalog. İradelerin dayatılması değil” diye belirtti. (Rûdaw) 

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ