Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

‘Leyla Zana ve Barzani’yle Yeni Çözüm Süreci’ İddiası

‘Leyla Zana ve Barzani’yle Yeni Çözüm Süreci’ İddiası
  • 23 Nisan 2017 - 13:57
  • 1.420 kez okundu
Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, AKP’nin yeni Çözüm Süreci için kamuoyu oluşturma çabasında olduğunu ve yeni sürecin Leyla Zana ve Barzani’nin birlikte yürüteceğini iddia etti.

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, AKP’nin yeni Çözüm Süreci için kamuoyu oluşturma çabasında olduğunu ve yeni sürecin Leyla Zana ve Barzani’nin birlikte yürüteceğini iddia etti.

Yeniçağ yazarı Takan, Çözüm Süreci’nin yeniden başlayacağına dair kaleme aldığı ‘Öcalan ile birlikte yeni ‘Çözüm Süreci’ makası’ başlıklı yazısında, referandum sürecinde İmralı ile gizli gizli görüşüldüğünü iddia ederek, bu sefer Çözüm Süreci’nin ön yüzünde PKK’nin olmayacağını yazdı.

Takan, “Sürecin ortasına ‘sivil inisiyatifler’ yerleştirilecek. Bu sivil inisiyatiflerin başında sosyalist bloklar öncü olmak üzere Barzani ağırlıklı yapılar olacak” ifadelerini kullandı.

Yeni sürecin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki sivil toplum kuruluşlarıyla götürülmesinin Öcalan ile görüşmelerin ardından kesinleştiğini ileri süren Takan, ‘şu anda Erbil-Diyarbakır hattında mekik dokuyan’ Leyla Zana’nın da sahaya ineceğini savundu:

“Leyla Zana süreci Barzani ile birlikte götürecek. Bölgede Barzani ağırlıklı yapılarla temas trafiği artacak. Öte yandan eski solcu, sosyalist tüfekler toplumun tümüne ulaşmak için kullanılacak. Yeni, az kullanılmış ‘akiller’ geliyor anlayacağınız! İktidarın derin mahfillerinde, bunun için, sosyalisit blok oluşturma çalışmaları yapılıyor. HÜDA-PAR’dan çok bu yapı ile geniş tabanlı bir ‘Çözüm Süreci’nin başlatılması planlanıyor.”

HDP’nin içinde bugüne kadar adları pek ön plana çıkmayan eski Marksist, sosyalist isimlerle bu oluşumun gerçekleşmesi için temaslara başlandığını iddia eden Takan’a göre ‘Dev-Yol’un  eski yöneticilerinden ünlü isimlerinde işin içine dahil edilmesi planlanıyor. Dev-Yol ile bölgedeki Halkevlerine ulaşılması hedefleniyor.’

Eski sosyalist tüfekler ve yakın çevrelerinin Avrupa’da bazı girişimlerde bulunmaları için sürekli teşvik edildiğini, özellikle Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal’ın da ‘unutulmadığını’ yazan Takan, “AKP koridorlarında, Ahmet Türk ve Sırrı Sakık gibi isimlerin yeni süreç çalışmalarına destek verdiği ifade ediliyor. Hatip Dicle’nin de desteğinin alınması için çalışmalara devam ediyormuş!.” dedi.

“Ankara-Erbil özel iktidar hattında yeni Çözüm Sürecinin kamuoyu oluşturma çabaları çerçevesinde PKK’nın lider kadrosundan kelle alınması için yardım talep ediliyor” ifadeleri kullanılan yazıda, “Barzani’den referandum çalışmalarına ‘PKK tasfiye ediliyor’ görüntüsü ile birlikte devam edilmesi isteniyor. Erbil’deki bazı üniversite rektörleri ve hatta yakın akrabaları ile de temaslar yürütülüyor. Almanya’da bazı STK’ların devreye sokulabilmesi için talepler iletiliyor” iddialarına yer verildi.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. mustafa yiğit dedi ki:

    inşallah bu sureç barişa vesile olacak bir sureç olacaktir eğer akp bu halkin iradesini barişa doğru götüremese akpnini sonu husrandir çünkü kürtlerin biraz olsun cumhurbaşkan refarandumuna yönelmeleri bu bu yöndeydi bence bariş çözümü için citti bir komisiyon oluşmali zaman kayip etmeden diye düşünüyorum.

YORUM YAZ